29.08.2016 | Klima, miljø og energi
Få hjælp til at købe grønt
Indhold fra partner Hvad er dette?
Kommuner og andre offentlige institutioner i Østdanmark kan nu få hjælp til grønne indkøb. Miljøstyrelsens Rejsehold kommer nemlig snart til Sjælland og Bornholm. Tilmeldingsfristen er 16. september 2016.
Snart begynder anden runde af Miljøstyrelsens rejsehold, der hjælper kommuner, regioner og andre offentlige institutioner med grønne indkøb. Hjælpen er gratis, og alle offentlige institutioner på Sjælland og Bornholm kan søge om at være med.
Første runde er fuld i gang på Jylland og Fyn og fortsætter frem til oktober 2016. Anden runde foregår på Sjælland og Bornholm fra oktober 2016 til juni 2017. Interesserede kommuner, regioner og andre offentlige institutioner kan ansøge om at være med på: http://www.rejseholdforgrønneindkøb.dk/da Tilmeldingsfristen er 16. september 2016.
Rejseholdet giver gode råd og vejledning om alt lige fra indkøb af skolemøbler, hospitalsudstyr og gas-biler til nye indkøbsrutiner, krav om miljømærker i udbud og cirkulær økonomi.
Ålborg Kommune er blandt deltagerne i første runde af Rejseholdet. De får bl.a. rådgivning om cirkulær økonomi i indkøb:
”Rejseholdet hjælper os med at definere, hvilke krav det giver mening at stille, og hvordan vi kan gøre det, så vi ikke løber ind i juridiske udfordringer bagefter. Vi har fået stort udbytte af at deltage, og jeg kan kun opfordre andre til at ansøge om at deltage i anden runde af rejseholdet«, siger Michael Damm, Ålborg Kommune.
Rejseholdet er lanceret af Miljøstyrelsen og består af eksperter og rådgivere fra Dansk Standard, Force Technology og advokatkontoret Bird & Bird.
Strategi & ledelse

Ledelsesstandarder er et rigtig godt udgangspunkt for al compliance
Mange har allerede et system, der kan hjælpe dem med at blive klar til de nye rapporteringskrav. De ved det bare ikke altid selv.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Standarder bidrager til den grønne omstilling, viser analyse fra Teknologisk Institut
Analysen har undersøgt virksomheders køb af grønne, internationale standarder samt deres effekt. Det står klart, at standarderne i høj grad har hjulpet virksomhederne i den grønne omstilling og styrket deres konkurrenceevne.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Sådan kan din virksomhed spare ressourcer og bidrage til den grønne omstilling
Der er mange fordele at hente ved at reducere virksomhedens ressourceforbrug, men det kan være svært at komme i gang. I denne artikel får du nogle konkrete bud.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Grønne standarder gavner både miljø og forretning
Efterspørgsel på bæredygtighed og dokumentation heraf var hvad virksomheden Ellab pludselig oplevede fra deres kunder. Derfor valgte Ellab at implementere et energi- og miljøledelsessystem, hvilket siden har vist sig at være fordelagtigt.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Energiledelse kan hjælpe kommuner med at reducere ressourceforbruget og tackle energikrisen
Samfundet står over for to store udfordringer – energikrisen og CO2-udledningen. Derfor er det en god idé for kommuner at anvende standarden for energiledelse til at arbejde struktureret og målrettet med at reducere energiforbruget.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Ny guide til en mere bæredygtig produktion
Det er god forretning at arbejde med bæredygtighed i virksomheden og produktionen, men hvordan gør man det i praksis? Dansk Standard har netop udgivet en guide, der giver inspiration til, hvordan standarder kan vise vej til en mere bæredygtig produktion.
Indhold fra partner