Fælles europæisk database kan samle klimadata for hele Europa

EU-Kommissionen har netop fremsat forslag om etableringen af en central platform for finansielle og ikke-finansielle virksomhedsdata. Flere aktører bakker op om forslaget, som kan skabe en langt større transparens og tilgængelighed om vigtige grønne data.

30.11.2021

CSR.dk

EU-Kommissionen har for nylig offentliggjort et forslag om etablering af en fælles europæisk digital database for virksomhedsoplysninger, et såkaldt European Single Access Point (ESAP).

Helt konkret skal oplysningerne samles i en fælles digitale database, og den vil blandt andet indeholde kapitalmarkedsoplysninger samt virksomheders finansielle- og bæredygtighedsoplysninger. Og særligt den øgede transparens om bæredygtighedsdata vil komme både den enkelte virksomhed og hele samfundets bæredygtige omstilling til gode.

Læs også: Bæredygtige fonde kan stadig indeholde investeringer, der langt fra vil kunne klassificeres som grønne

Databasen vil nemlig give investorer og långivere et værktøj, der gør det nemmere at træffe beslutninger om, hvilke virksomheder de investerer i og låner ud til – og dermed at sende pengene i en mere bæredygtig retning. Den mulighed ser brancheorganisationen F&P særligt positivt på.

”Der er store perspektiver i et grønt og bæredygtigt internet, hvor alle har nem og fri adgang til data om CO2-emmissioner, vandforbrug, menneskerettigheder, ligestilling mv. Og det er ganske afgørende for, at vores forsikrings- og pensionsmedlemmer effektivt kan bidrage til en bæredygtig omstilling ikke kun herhjemme, men også i resten af EU”, siger Tom Vile Jensen, underdirektør hos F&P.

Bæredygtighed kræver massive investeringer
Også Finans Danmark ser frem til databasen og opfordrer samtidig til at prioritere ESG-data for at understøtte den bæredygtige omstilling yderligere.

Læs også: IMF: Langt flere bæredygtige investeringer er altafgørende

”Den bæredygtige omstilling, som tusindvis af virksomheder i EU i de kommende år står over for, kræver massive investeringer. Etableringen af ESAP bliver et vigtigt værktøj, som skal understøtte virksomhederne i deres rejse ved at præsentere investorer og långivere for nemt sammenlignelige data, så de på et oplyst grundlag kan kanalisere penge i en mere bæredygtig retning. Det vil være til gavn for både virksomhederne og samfundet generelt”, siger Birgitte Søgaard Holm, direktør for investering og opsparing i Finans Danmark.

Ifølge EU-Kommissionens plan skal ESAP være operationel fra og med 2024 med de første typer af data. Databasen skal herefter udvides løbende med yderligere data og være fuldt indfaset i 2026. Virksomhedernes bæredygtighedsdata skal ifølge Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), som den finansielle sektor skal bruge i sine bæredygtighedsrapporteringer, først indgå i ESAP fra og med 2025.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

03.02.2026CSR.dk

Danske topøkonomer lancerer ny tænketank med fokus på klima og økonomi

03.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dobbelt Væsentlige Samtaler Værktøjer Bæredygtige Bundlinjer

02.02.2026CSR.dk

Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Flere end én million træer på vej: København rejser mere skov uden for byen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J