Færch Plast satser på endnu mere genanvendelse

Færch Plast har i årevis været frontløber på klima og miljøområdet inden for den danske plastindustri. Nu har man indført vugge-til-vugge-princippet på plastprodukter, og virksomhedens første CSR-rapport er netop offentliggjort.

Hos Færch Plast kommer en stadig større del af den samlede mængde plast i produktionen fra genanvendte plastflasker. Foto: Thinkstock..

11.06.2014

Jesper With, CSR.dk

”Færch Plasts store miljø- og klimaindsats skyldes ikke alene ønsket om at styrke miljøet og optimere vores CSR profil. Det er også en god forretning”, siger senior manager Jesper Emil Jensen. Foto: Færch Plast..

Efter en årrække med en lang række tiltag, der i stor stil har reduceret energiforbrug og CO2-udledning, har Færch Plast nu sat fart i produktudviklingen med udgangspunkt i vugge-til-vugge-konceptet. I perioden 2008-2013 har virksomheden forfulgt fem miljømål, som man er nået i mål med.

”De fem miljømål danner grundlag for nye fem-årige CSR-mål”, siger senior manager i group commercial affairs, Jesper Emil Jensen. Ud over klima/miljø og genbrugsplast er målene fødevaresikkerhed, etik og integritet samt medarbejdere.

Læs også: Færch Plast udgiver sin første CSR-rapport

Færch Plast har netop udviklet en ny type af den populære sorte plasttype kaldet CPET, som genanvendelsesfirmaernes sensorer er i stand til at genkende og sortere. Det kunne de ikke med den gamle type på grund af det pigment, der typisk bliver brugt til at farve plasten sort.

Udviklingen er sket i samarbejde med genanvendelsesfirmaer og en række supermarkedskæder, som sælger varer med Færchs ready meal-plasticbakker.

”Det gør, at man i fremtiden kan sortere vores sorte plast fra husholdningsaffaldet, så det kan indgå i en vugge-til-vugge-proces”, siger Jesper Emil Jensen. Ifølge livscyklusanalyser medfører det samtidig en halvering af energiforbruget og dermed også en stor reduktion af CO2-udledningen.

Ekstra værdi for kunderne
Den nyudviklede farve indgår i Færch Plasts overordnede strategi om at levere plastprodukter, der lever op til vugge-til-vugge-principperne. Plasten kommer altså fra Færch og efter en tur ude hos forbrugerne vender den til sidst tilbage til sit udgangspunkt.

Virksomheden designer, producerer og sælger plasticbakker til detailhandels- og fødevarevirksomheder, primært i Europa. En stor del af produkterne kommer på hylderne hos store engelske detailhandelskæder, som stiller store krav til deres leverandører. Her udgør energiforbruget fortsat en stor post, da der bruges meget energi på at omsmelte oliebaserede granulater, der formes til plasticbakker i forskellige typer.

Læs også: Cradle-to-cradle-principper vinder frem i virksomheder

En konsekvent energi- og miljøindsats igennem mange år har reduceret energiforbrug og CO2-udledning samt øget genanvendelsen af plast kraftigt, hvilket har styrket virksomhedens konkurrenceevne.

”Vi er i hård, international konkurrence, så vi tilbyder ekstra værdi til vores kunder gennem genanvendelse, produktinformation, miljø- og klimarådgivning og nu også vores CSR-rapport”, fortæller Jesper Emil Jensen.

Stadig stigende genanvendelse
På fabrikken i hovedkvarteret i Holstebro kommer en stadig større del af den samlede mængde plast i produktionen fra genanvendte plastflasker.

Plasten rPET, der bruges til plastflasker som cola- og sodavandsflasker, er indtil videre den mest genanvendte plasttype, fordi plastflaskerne er tilgængelige i store mængder. Mængden af tilgængeligt materiale er nemlig afgørende for, om genanvendelse fungerer i praksis. Plastflaskerne bliver indkøbt fra ind- og udland, renset og anvendt som råmateriale til plastbakkerne.

”rPET indgår også i vores vugge-til-vugge-koncept. Vi prioriterer højt, at det bliver brugt, så det kan indgå i en genanvendelsescyklus. Det sker blandt andet ved at satse på monomaterialer, som gør plastaffaldet langt lettere at sortere efter brug”, siger Jesper Emil Jensen. Genanvendelsen betyder 50 procent reduktion i CO2-udledningen i forhold til 2009-niveauet af produktion af ny plastemballage.

Overvågning er alfa og omega
Ud over kvalitet er bæredygtighed virksomhedens vigtigste parameter. Øget genanvendelse, energioptimering og CO2-reduktioner er derfor elementære dele af målsætningen i miljøledelsessystemet, der er ISO 14001-certificeret.

”Vi er gået hårdt efter at have det laveste CO2-fodaftryk i vores branche, og vi ligger rigtig godt på skalaen. Vi hylder åbenhed og lægger alle energital frem i vores CSR-rapport”, siger Jesper Emil Jensen.

Læs også: Kvaliteten halter i globale virksomheders CSR-rapportering

Certificeringsfirmaet Bureau Veritas sørger for ekstern certificering af dokumentationen af den systematiske indsats. Det er helt fundamentalt at have en nøje overvågning af, hvad alle forsyningsanlæg – helt ned til den enkelte maskine – forbruger af energi.

”Kun på den måde kan vi finde frem til, hvor vi bruger de store mængder energi og derved regne os frem til, hvor det betaler sig at investere i energioptimeringer”, siger Jesper Emil Jensen.

På fabrikken i Holstebro, der har 400 ansatte, sørger et ventilationssystem med varmegenindvinding nu for, at 97 procent af overskudsvarmen fra produktionen af plasticbakker udnyttes. En varmeveksler blander overskudsvarmen med frisk luft udefra og sender den ind i rummene igen.

Partnerskaber om energireduktion

Plastproduktion kræver generelt et højt energiforbrug og for at skabe yderligere energireduktioner har Færch Plast i 2013 indgået partnerskabsaftaler med elselskabet NOE og med HMN Naturgas. Ambitionen er et energiforbrug på max 1,70 MWh per ton solgte færdigvarer på trods af vækst i produktionen og derfor sættes flere nye energispare-projekter nu i gang.

I vinteren 2010 installerede man en varmepumpe til genanvendelse af overskudsvarme fra køleanlægget. Pumpen sender varmen videre via en 125 meter lang rørforbindelse og sørger for opvarmning af et 11.000 m2 stort lager.

Det har betydet, at forbruget af naturgas til opvarmning er reduceret med 80.000 m3 årligt til næsten ingenting, mens CO2-udledningen samlet er reduceret med 60 procent.

Kølingen på anlægget i Holstebro foregår med grundvandskøling og med naturlige kølemidler.

Fem grundvandspumper cirkulerer vand til nedkølingen, hvilket har reduceret energiforbruget med 1,5 millioner kWh og reduceret CO2-udledningen med 706,5 tons årligt.

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

23.06.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

17.06.2025CSR.dk

Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

17.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal klæde virksomheder på til videnskabsbaserede klimamål

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom