Flere danskere handler brugt for at bekæmpe overforbrug

43 procent af danskerne handler brugt for at mindske overforbrug. For bare fem år siden var det tal blot 18 procent. Det meddeler Danmarks største markedsplads, DBA i det årlige genbrugsindeks, der afdækker den danske genbrugsøkonomi, vaner og tendenser.

15.04.2021

CSR.dk

I år er det 40 år siden, den allerførste udgave af Den Blå Avis kom på gaden, og siden er danskernes genbrugslyst kun vokset. I løbet af det sidste år har 77 procent af os handlet brugt, hvilket er en stigning på 14 procentpoint på bare fem år. Det er blot nogle af de tal, dette års genbrugsindeks offentliggør efter et år, hvor Corona-lockdown også har haft indflydelse på danskernes genbrugshandler, ikke mindst på DBA, hvor man har set en stigning i søgninger på 29 procent sammenlignet med året før, og hvor der er søgt flittigt på ord som håndvægte, motionscykler og sejlbåde.

Kampen mod overforbrug får flere danskerne til at handle brugtHele 7 ud af 10 danskere svarer i årets genbrugsindeks, at de forsøger at begrænse deres forbrug, og over halvdelen mener, at genbrug spiller en vigtig rolle i forhold til at skabe et bæredygtigt samfund. Hos DBA glæder man sig over, at danskerne i stigende grad ser genbrug og det at bidrage til den cirkulære økonomi som et vigtig bidrag til et bæredygtigt forbrugssamfund. Talsperson for DBA’s Genbrugsindeks, Sofie Folden Lund siger: ”Vi har i de 40 år, Den Blå Avis har eksisteret, vidst, at danskerne er glade for en god handel. Men at det i dén grad også er hensynet til klima og ønsket om at bekæmpe overforbrug, der bonner ud nu, er vi meget glade for. Det viser, at danskerne virkelig har fået øjnene op for, at ting der er brugt, men ikke brugt op med fordel kan genbruges, i stedet for at vi hele tiden anskaffer os nyt til stor belastning for klimaet.”

Læs ogsåOrkla vil gøre det lettere for forbrugeren at handle bæredygtigt

Rekordmange unge handler brugt
Hele 89 procent af de unge mellem 18- 30 år har handlet brugt det seneste år. Det er det højeste antal i de seks år, DBA har kortlagt genbrugshandlen i Danmark gennem genbrugsindekset, og det er en stigning på hele 25 procentpoint på bare tre år. Og noget tyder på, at den stigning hænger godt sammen med den øgende bevidsthed om genbrugshandlens bidrag til øget bæredygtighed: ”Årets genbrugsindeks viser, at det netop er de unge, der i størst omfang angiver klima og kampen mod overforbrug som motivationsfaktorer for at købe brugt. Og selvom de også handler brugt for at spare penge og gøre en god handel, indikerer årets genbrugsindeks, at særligt den yngre generation er bevidste om, at genbrug bliver afgørende, hvis vi skal sikre en mere bæredygtig fremtid,” slutter Sofie Folden Lund.

Udvalgte tal fra genbrugsindekset:

· 81 procent af kvinderne har handlet brugt de seneste år. Det samme gælder for 73 procent af mændene

· 83 procent af sønderjyderne handler brugt. Det samme gælder for 69 procent af nordsjællænderne

· 89 procent af børnefamilierne har handlet brugt inden for de seneste 12 måneder. Det samme gælder for 74 procent af dem uden børn

· Der er blevet foretaget 264.000.000 søgninger på DBA de sidste 12 måneder

· Der søges på ordet ’sofa’ fire gange i minuttet på DBA

· Danskerne vurderer, at de i gennemsnit har købt brugt for 5882 kr. og solgt for 5231 kr. de sidste 12 måneder.

· Danskerne foretrækker at handle brugt på online markedspladser eller i genbrugsbutikker. På tredjepladsen kommer Sociale medier.

· 45 procent er blevet mere bevidste om at købe brugt fremfor nyt i løbet af de sidste fem år

· 43 procent handler brugt for at mindske overforbrug

· 51 procent mener at gode genbrugsvaner spiller en vigtig rolle for bæredygtighed

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom