Flere producenter dropper elbilsløfter

Store bilproducenter verden over trækker mål om elbilsproduktion og -salg. Det er særligt på grund af to faktorer, mener forbrugerøkonom.

Ford er ikke alene om at skrotte sine elbilsplaner. Foto: 123rf.com.

13.08.2024

CSR.dk

Da den amerikanske bilproducent Ford annoncerede, at de fra 2030 ikke længere ville sælge diesel- og benzin-biler i Europa, men udelukkende elbiler, blev de kaldt pionerer på markedet.

Men nu trækker bilproducenten i land, fordi man ifølge dem selv har overvurderet forbrugernes interesse for den grønne bilalternativ.

Det skriver Berlingske.

Ford er ikke den eneste, der den seneste tid har valgt at droppe deres planer om at gå fuld elektrisk. 

Læs også: Flere elbiler kræver nyt sikkerhedsfokus hos værksteder

Porsche melder blandt andet ud, at man ikke har oplevet det forventede momentum fra forbrugerne – især på det kinesiske og europæiske marked. Det betyder, at elbiler ikke længere er en del af producentens mål.

Tidligere på året har Mercedes-Benz også udskudt sine mål om, at 50 procent af deres salg mellem 2025 og 2030 (og alt deres salg fra 2030) kun skal bestå af el- og hybridbiler.

Ifølge Ilyas Dogru, forbrugerøkonom og chefkonsulent hos FDM, er de fallerede elbilplaner tegn på to grundlæggende ting: manglende efterspørgsel på grund af pris for høj pris og manglende offentlige ladestandere.

– HCL

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

07.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

02.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

01.04.2025Fristads Kansas

Sponseret

I front i tekstilbranchen: Virksomhed har cirkulær produktion i kernen af sin forretning

31.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Harmony NFC kontrolrelæer og timere er nu fuldt kompatible med iOS

25.03.2025CSR.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle