FN’s verdensmål skal hjælpe Horsens’ jobsøgende

På Horsens Jobcenter arbejder Jobtaskforcen aktivt med FN’s 8. verdensmål om social ansvarlighed, hvor de sammen med virksomheder fokuserer på at få flere ind på arbejdsmarkedet i Horsens.

Gennem jobsamtaler og messer samler Jobtaskforcen virksomhedsledere og jobsøgende med en henblik på at skabe en bro mellem brancher og mennesker..

18.02.2020

CSR.dk

I Horsens spiller FNs 8. verdensmål en yderst relevant rolle. På jobcenteret befinder der sig f.eks. en gruppe af erhvervsledere, som sammen med virksomheder arbejder på at få flere i beskæftigelse i Horsens Kommune. Gruppen hedder Jobtaskforcen og har, ifølge Sanne Ravn, der er chefkonsulent for taskforcen, én konkret hensigt.

”Det 8. verdensmål er det eneste fokus, vi har. Vi bruger det bare ikke i daglig tale, hvor vi i stedet snakker om social ansvarlighed. Jobtaskforcen er sat i verden for sammen med virksomhederne at inspirere til social ansvarlighed og udvikle nye metoder til at få flere ind på arbejdsmarkedet”, siger Sanne Ravn til Horsens Folkeblad.

Verdensmål nummer 8 handler om anstændige jobs. 

Læs også: Projekt vil udvikle en baseline for verdensmålene i Danmark

Samtidig er det at tale om verdensmål 8 noget, der kan bruges til at bygge en vigtig bro mellem brancher.

”Det giver et fællesskab, selv om man ikke er i samme branche. Fordelen er, at vi tidligere har været vant til at lære af dem, der ligner os, men her kan man være fælles om nogle tiltag, selv om man ikke laver de samme ting. Her er det FN's 8. verdensmål, der skaber fællesskabet og danner baggrund for, hvordan virksomhederne kan blive inspireret af hinanden, selv om de arbejder med noget vidt forskelligt”, siger hun til Horsens Folkeblad.

Samfunds- OG egeninteresse
Jobtaskforcen er et samarbejde med Horsens Kommune, udvalgte organisationer og forskellige lokale erhvervsledere, der gerne vil tage socialt ansvar og skabe et arbejdsmarked for alle. Over 20 virksomheder er repræsenteret i Jobtaskforcen, og endnu flere er med i et ambassadørnetværk.

Susanne Ravn kunne godt tænke sig at alle virksomheder kom med i arbejdet. Hun vil nemlig gerne øge virksomhedernes fokus på social ansvarlighed, ja ligefrem "ændre deres verdensbillede", som hun siger til Horsens Folkeblad.

"Jeg synes, at det 8. verdensmål er oplagt at styrke i et land som Danmark. Mange brancher er udfordrede i forhold til at skaffe tilstrækkelig uddannet arbejdskraft, og derfor må vi tænke i nye metoder og måder at få løst de enkelte opgaver. Vi har som samfund en stor gruppe mennesker med psykiske og fysiske udfordringer, hvor det kræves, at der tages særlige hensyn på arbejdspladserne.Danmark er et land med høj velfærd, og derfor har vi også en fælles forpligtelse til at tage hånd om alle og skabe et arbejdsmarked for alle," siger hun.

Læs også: Større virksomheder ser forretningsmæssige fordele i verdensmålene

Det gode er, at det ifølge Sanne Ravn ofte kan betale sig at arbejde aktivt med social ansvarlighed, fordi det giver bedre trivsel og fastholdelse af medarbejdere, det øger virksomhedens popularitet i forhold til at tiltrække nye medarbejdere, og det kan være en afgørende faktor for, om virksomheden vælges som leverandør. 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Fra talenter til fremtidens ledere

19.06.2026Sex & Samfund

Sponseret

Ny undersøgelse: Danskerne er de dårligste i Norden til at bruge kondom

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

Comwell Hotels

Sponseret

Anerkendelse i fokus: Comwell fejrede Årets Teamplayers og Årets Elever

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle