Forsyningskæderne bliver kortere og grønnere på den anden side af krisen

Den nuværende økonomiske krise vil resultere i kortere og mere robuste forsyningskæder, fokus på forsyningssikkerhed og et løft for den grønne omstilling, mener flere eksperter.

De kommende kortere forsyningskæder vil have en positiv effekt på klimaet..

16.04.2020

CSR.dk

Hvor det økonomiske fokus tidligere har ligget på en globalisering med udflytning af arbejdspladser og produktion, billig transport og åbne handelsveje, vil vi opleve et skifte mod mere regionalisering og det mere lokale, siger David Simchi-Levi, professor ved Massachusetts Institute of Technology, til Politiken.

Det skyldes, at en stor del af vestens produktion ligger i Kina, hvorfra coronavirusset spredte sig til resten af verden. Under Kinas nedlukning - før virusset havde spredt sig til resten af verden - satte afbrydelsen af forsyningskæderne en skræk i livet på blandt andet den amerikanske industri.

David Simchi-Levi mener, at mange dele af fremstillingsindustrien vil blive lagt om, således at fokus ikke udelukkende er på, hvor i verden man kan slippe af sted med at udbetale de laveste lønninger.

”Indenfor hightech bliver det anderledes. De amerikanske selskaber vil søge at flytte produktionen til Mexico og Brasilien, de europæiske vil flytte fra Asien til Østeuropa. Det gør forsyningskæderne kortere og mere robuste”, siger han til Politiken.

Større forsigtighed
Peter Tagesen, underdirektør i Dansk Industri, mener også, at der kommer til at være et skift i det økonomiske fokus, og at forsyningssikkerhed fremover kommer til at være i højsædet.

Derudover forventer han at se han større forsigtighed hos danske virksomheder – langt mindre produktion vil flytte ud af landet, forklarer han til Politiken.

Større forsigtighed, fokus på forsyningssikkerhed og kortere forsyningskæder er ikke de eneste tendenser, vi efter krisen vil se hos danske virksomheder.

Ednilson Bernardes, professor hos University of West Virginia, mener, at det øgede behov for sikkerhed vil resultere i et større fokus på cirkulær økonomi som en form for fremtidssikring.

Med kortere forsyningskæder vil virksomhederne også have lettere ved at leve op til deres bæredygtighedsmål. Bæredygtighed har været den mest afgørende trend for virksomheder i løbet af de sidste år, siger Peter Thygesen til Politiken.

Læs også: Undersøgelse: Forbrugerne dømmer virksomheders corona-adfærd hårdt

”Men nu kommer forsyningssikkerheden ind i billedet, og man kan sige, at de to ting, forsyningssikkerhed og bæredygtighed i en vis udstrækning underbygger hinanden”.

- SMF

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense