Frederikshavn: 150 virksomheder arbejder på det bæredygtige marked

I Frederikshavn Kommune arbejder mere end 150 virksomheder med at producere grønne varer eller tjenester. "Vi er meget tilfredse, men på sigt skal endnu flere virksomheder indstille sig på, at det er den vej, de skal gå", lyder det.

Frederikshavn Kommune byder de bæredygtige virksomheder velkomne i jagten på fremtidens gevinster, både for væksten i virksomheden, i kommunen og for det overordnede mål at skære ned i CO2-udledningen..

23.01.2019

CSR.dk

”På sigt skal endnu flere virksomheder i Frederikshavn Kommune indstille sig på, at det er den vej, de skal gå. Men vi er meget tilfredse med, at 150 allerede har vist rettidig omhu og fundet frem til eller arbejder med at finde den niche, der er til dem i den grønne omstilling”, siger Poul Rask Nielsen, der er projektchef i Energibyen.

Det er meget forskelligt, hvad virksomhederne på listen arbejder med, men fælles for dem er dog, at de beskæftiger sig med at forbedre produktionen, så der spares f.eks. energi- og vandressourcer.

”Det kan være afgørende for de fremtidige muligheder på eksportmarkedet, at man som virksomhed øger sit fokus på den grønne omstilling. Det er det, som bliver efterspurgt, og det er der fremtidens gevinster ligger både for væksten i virksomheden, i kommunen og for det overordnede mål at skære ned i CO2-udledningen”, siger Poul Rask Nielsen.

Blandt virksomhederne på listen er Victor DST, der blandt andet producerer varmepumper til fjernvarme og markedsfører sig netop på de grønne tiltag

”Man kan selvfølgelig bruge det i sin markedsføring, at man er med i grønne projekter, og at man gør en forskel for miljøet. Man kan også få flere kunder af det. Vi kan selvfølgelig ikke måle det, men vi får flere henvendelser, og det tror vi, er fordi, vi har den grønne synlighed”, udtaler CEO i Victor DST, Ole Nygaard.

Læs også: Danske ingredienser skal gøre verden mere bæredygtig

Listen med de 150 virksomheder bliver fremover til grøn synlighed for hele Frederikshavn Kommune. Energibyen bruger den grønne virksomhedsliste til at skabe samarbejder og netværk. Derudover bliver den brugt, hver gang Energibyen Frederikshavn deltager i det internationale netværk State of Green, der drives af Energistyrelsen, Udenrigsministeriet, Klima- og Energiministeriet samt Dansk Energi.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V