06.11.2015 | Klima, miljø og energi
FSC vinder pris for bæredygtighed
FSC Danmark vinder fornem pris for at fremme bæredygtigt træindkøb i offentlige
FSC Danmark har modtaget en specialpris fra Forum for Bæredygtigt Indkøb for deres arbejde med at fremme indkøb af bæredygtigt træ.
Læs også: Connie Hedegaard bliver ny formand for Concito
Prisen blev overrakt af den tidligere klimakommissær og miljøminister Connie Hedegaard, der ved samme lejlighed roste FSC for at sikre bæredygtighed i offentlige indkøb.
Det er en indsats, der ikke kun har bestået i at fremhæve de gode eksempler og ændre på egne indkøb, men en indsats der også har omfattet arbejdet bag kulisserne, som lobbyarbejde for de grønne indkøb, skrev hun og juryen, som begrundelse for prisen. Derudover roste juryen FSC Danmark for at tage det lange seje træk i kampen for mere transparens og bæredygtighed i træproduktion.
Prisen vækker begejstring hos FSC Danmark, der heller ikke er kommet sovende til resultaterne.
Læs også: FSC sætter spot på bæredygtigt skovbrug
Vi er stolte over at have vundet specialprisen. Grønne indkøb har gennem de seneste år været en høj prioritet for FSC Danmark, og vi er derfor glade for, at folk mærker, at vores arbejde gør en forskel, siger Loa Dalgaard Worm, Sekretariatsleder for FSC Danmark.
-JPN
Klima, miljø og energi

WWF: Danske pensionsselskaber bidrager til mere CO2
Danske pensionsselskaber investerer fortsat i verdens mest klimabelastende kulselskaber, viser ny rapport fra WWF Verdensnaturfonden. Det er ærgerligt for miljøet men også for pengepungen.
Klima, miljø og energi

Goldman Sachs sætter pengene på grønt
Goldman Sachs afsætter et kolosalt beløb til grønne investeringer rundt om i verden og opdaterer egne miljøpolitikker.
Klima, miljø og energi

Europæiske vindmøller vil storme frem
Med COP21 lige om hjørnet, ruster den europæiske vindmøllesektor sig til at levere mere strøm fra vindmøller. Så meget at det svarer til 16 nye vindmøller hver dag i 15 år.
Klima, miljø og energi

Frankrig dropper dansk deltagelse ved vigtigt klimamøde
Danmark er blevet udelukket fra et formøde forud for klimatopmødet i Paris, COP21. Det bekymrer dog ikke regeringen.
Klima, miljø og energi

Grønne aktier boomer i Kina
Den kinsesiske femårsplan satser massivt på grøn teknologi. Det kan betyde et boom for grøn teknologi og cleantech.
Medarbejder

Polske og danske vognmænd i fælles front mod social dumping
Dansk Transport og Logistik har indgået en aftale med den polske søsterorganisation om at stoppe social dumping i transportbranchen.