Genbrugsguld og –sølv er fremtiden, mener smykkedesigner

Guld er efterhånden ved at være en knap ressource, og derfor vil genbrug og genanvendelse blive eneste løsning. Heldigvis er kunderne klar nu, erfarer man i smykkefirmaet Kinraden.

26.01.2022

CSR.dk

Siden årtusindskiftet har man skulle grave dybere og dybere for at finde guld, og forskere mener, at der ikke vil være mere tilgængeligt i år 2030.

Smykkedesigner Sarah Müllertz, der står bag smykkevirksomheden Kinraden, har siden opstarten i 2014 benyttet genbrugsguld og –sølv. Valget traf hun ud fra en bæredygtig tankegang, hvor hun gerne ville kunne se sig selv i øjnene.

“Der findes så meget guld i verden, så det giver bare så meget mening at bruge det, der er. Der er store mængder af guld på lager, fordi folk investerer i det. Og der er selvfølgelig også dem, der indleverer guld fra smykker, de har, men det er en ret lille del af genbrugsmarkedet. Den største mængde genbrugsguld fås fra medicinal- eller tech-industrien,” fortæller hun.

Læs også: En hidtil uudnyttet materialestrøm skal nu udnyttes

Tilbage til tidspunktet omkring virksomhedens opstart var kunderne meget skeptiske overfor genbrugsguld. Sarah Müllertz fortæller, at der er sket et tydeligt skift i modebranchen. Brugen af affald som ressource er blevet mere udbredt og flere smykkefirmaer benytter i dag genbrugt guld og sølv.

Hun oplever at kunderne i dag er langt mere klar på ideen om bæredygtighed.

Hun tror også på , at der vil være en øget tendens til, at vi får lavet vores smykker om i stedet for at købe nye.

- MTN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online