Global Fashion Agenda lancerer ny CEO guide med særligt fokus på klimaindsats

Under World Economic Forums årsmøde i Davos afholdt danske Global Fashion Agenda i sidste uge et møde, hvor de fremlagde CEO Agenda 2019, der skal bane vej for en mere bæredygtig produktion i den globale mode- og tøjindustri.

I Davos holdt danske Global Agenda Fashion et møde, som skal bane vej for en mere bæredygtig produktion i den globale mode- og tøjindustri..

29.01.2019

CSR.dk

På World Economic Forums årsmøde i sidste uge lancerede den danske non-profit organisation Global Fashion Agenda 2019-udgaven af deres CEO Agenda

CEO Agenda er bygget op om otte emner, som viser vej mod en mere bæredygtig produktion og bedre vilkår for de ansatte i industrien. Den største nyhed i forhold til 2018-udgaven af samme dokument, er at industriens indsats for at modvirke klimaforandringer fremhæves som et selvstændigt punkt.

Læs også: To modebrands' veje til bæredygtighed

Det er nok en meget god idé, for mens man den seneste tid har arbejdet på at mane myten om modebranchen som den anden mest forurenende i verden i jorden, så viser nye tal fra FN, at tekstilproduktion udleder 1,2 milliarder tons CO2 om året - mere end alle internationale flyvninger og skibsfragt til sammen.

”Klimaforandringer er en hidtil uset trussel mod mennesker og natur. Vi har kun 11 år til at rette op på den katastrofale påvirkning, vi har haft på vores planet, ellers misser vi målet med Paris-aftalen om at holde den globale opvarmning under 1,5 grader celsius. Vi ved, at forandring ikke er nemt, men den overordnede fremgang går p.t. for langsomt, og vi har ikke råd til at miste endnu et år”, siger Eva Kruse, CEO i Global Fashion Agenda , i en pressemeddelelse.  

Branchen skal dog stadig holde fast i sin indsats over for et stort forbrug af energi, vand og kemikalier, ligesom udfordringerne med at sikre ordentlige arbejdsforhold og løn for arbejdskraften i leverandørkæden fortsætter. 

”Med industriens magt følger et ansvar til at finde nye og innovative løsninger for at fremme bæredygtighed i industrien”, siger Eva Kruse til Berlingske.

Erkendte ændringer
Som protektor for Global Fashion Agenda var Kronprinsesse Mary også med til mødet i Davos. Hun peger også på, at selvom der sker fremskridt i modeindustrien, så går det ikke hurtigt nok, hvilket især skyldes, at forbruget af tøj er i stærk stigning.

”Verdens befolkning vokser. Rundt om i verden vokser en stor og købedygtig middelklasse frem. Der bliver købt meget mere tøj, og desværre smider vi også meget mere tøj ud end tidligere. Det er store udfordringer, som skal løses. Men industrien har erkendt, at der skal ske en ændring. Flere og flere virksomheder er i gang med at ændre deres måde at producere og markedsføre på”, sagde kronprinsessen ifølge Berlingske.

Blandt de store internationale tøjfirmaer, som slutter op om Global Fashion Agenda og CEO-dagsordenen, er bl.a. den danske modegigant Bestseller, ligesom selskaber som H&M og Nike er med.

Læs også: Det går fremad med modebranchens bæredygtighed

I forbindelse med mødet fastslog CEO Mark Parker fra Nike, at det er essentielt for industrien at ændre kurs.

”Der er ekstremt vigtigt at arbejde for en mere bæredygtig fremtid for verden”, sagde han ifølge Berlingske.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg