Globale investorer underskriver fælles klimabrev

Flere hundrede globale selskaber underskrev og sendte i går et fælles klimabrev, der kræver fortsat udvikling af langsigtede klimamål. Brevet er adresseret nogle af verdens mest magtfulde regeringsledere, og blandt afsenderne står flere danske pensionsselskaber.

216 globale investorer, der tilsammen repræsenterer over 100 billioner kr., har underskrevet et fælles klimabrev til lederne for G7- og G20-landene. .

09.05.2017

CSR.dk

216 globale investorer har underskrevet et fælles klimabrev, der er blevet sendt til regeringslederne i G7- og G20-landende, skriver FinansWatch. Brevet er en kraftig opfordring til at fortsætte og styrke arbejdet med at udvikle målrettede og langsigtede klimaplaner i tråd med Paris-aftalen.

Et af de selskaber, der har sat en underskrift på brevet, er det danske pensionsselskab Sampension. Aktiechef Anne Charlotte Mark håber, at brevet kan være med til at skabe endnu mere fokus på klimaforandringerne:

"Klimaforandringerne skal tage alvorligt, og det vil vi gerne gøre opmærksom på. Det optager flere og flere mennesker - også vores kunder – og ved at skrive under kan vi være med til, at emnet får et større globalt, politisk fokus," siger Anne Charlotte Mark til FinansWatch.

"Hvis der skal ændres noget, må vi allesammen stå sammen, og det er klart, at de store selskaber har en vigtig rolle ved at tænke på, hvordan de agerer i forhold til miljøet”, fortsætter aktiechefen til FinansWatch.

Læs også: Analyse: Op til 95.000 nye grønne job is Danmark i 2035

Hun fortæller desuden, at Sampension for nylig har opdateret sin CSR-politik, så den i højere grad fokuserer på klimaforandringerne.

"Vi har indarbejdet nogle af målene fra COP21 i vores investeringspolitik her fra i år af. Vi vil gerne have flere initiativer, der støtter den grønne omstilling, øger energieffektiviseringen og er med til at fremme de alternative energikilder”, siger Anne Charlotte Mark til FinansWatch.

Ud over Sampension har blandt andre de danske pensionsselskaber ATP og PKA underskrevet klimaopråbet.

Den amerikanske præsident, Donald Trump, der længe har modsat sig Paris-aftalen, opfattes af Sampension som en faktor, der gør det ekstra vigtigt og aktuelt at underskrive et klimabrev sammen med andre investorer.  

Læs også: Ban Ki-moon: Trump vil også erkende klimaforandringerne

Og Anne Charlotte Mark er som bekendt ikke ene om at frygte for Paris-aftalens fremtid, efter at USA’s 45. præsident er kommet til magten. Tidligere EU-kommissær Connie Hedegaard udtaler til FinansWatch, at Donald Trump for hende er den helt store ubekendte i forhold til klimamålene, og at det derfor er vigtigt, at Europa står sammen og bliver ved med at være førende på klimaområdet.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J