Godt nyt for klimaaktivister - Holland taber principiel retssag

Der er god grund til at juble for klimaaktivister over hele verden, for en hollandsk klimaorganisation har netop vundet over staten Holland ved Højesteretten i Haag. Landets reduktion af CO2-udledning skal gå langt hurtigere, fastslår dommeren.

Rundt omkring i hele verden trækker bekymrede borgere og organisationer deres ledere i retten. Arkivfoto..

13.02.2020

CSR.dk

Hammeren falder næsten otte år efter, at de første akter i sagen blev indgivet, og det er en gigantisk sejr for de klimaaktivister, der har kæmpet for at få den hollandske regering til at leve op til deres ansvar.

Aktivisterne hører til i klimaorganisationen Urgenda, som mente, at Hollands mål for reduktion af CO2-udledninger ikke var ambitiøse nok.

Regeringens oprindelige plan var at sænke udledningen med 17 procent ved udgangen af 2020, men det, har Højesteretten nu givet sagsøgerne fra Urgenda ret i, hænger ikke sammen med Hollands regerings mål for 2030: en reduktion på 49 procent.

I stedet skal Holland inden udgangen af 2020 have reduceret landets drivhusgasemissioner med 25 procent.

Grund til optimisme
FN’s Højkommissær for Menneskerettigheder, Michelle Bachelet, er begejstret for dommen:

”Dommen er en milepæl, der viser en klar vej frem for bekymrede borgere i Europa – og verden over – til at starte klimasagsanlæg for at beskytte menneskerettighederne, og jeg hylder til de civilsamfundsorganisationer, der igangsatte sagen”, skriver hun i en erklæring.

Den hollandske sag er ikke den eneste af sin slags, for rundt omkring i hele verden trækker bekymrede borgere og organisationer deres ledere i retten.

For dem giver den hollandske dom grund til optimisme.

Ved domstolen i Haag blev det understreget, at stater har et ansvar og en forpligtelse til at arbejde hårdt for at redde planeten:

Læs også: Mod al forventning fladede global CO2-udledning ud i 2019

”Ifølge Højesteretten er hvert land ansvarligt. Også Holland,” siger pressedommer Edgar du Perron. ”Et land kan ikke undslippe sin forpligtelse ved at argumentere for, at andre lande gør for lidt.”

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup