Grøn omstilling giver rift om klimarådgivere

Landets konsulentvirksomheder oplever rekordvækst i takt med erhvervslivets fokus på værdikædens grønne muligheder.

Initiativer som Science Based Targets viser, at de grønne initiativer også strækker sig udover erhvervslivets egne aktiviteter. Arkivfoto..

31.12.2021

CSR.dk

At have overblik over sine aktiviteters klimaaftryk har aldrig været i så meget fokus som nu. Og det kan mærkes hos de virksomheder, der rådgiver om bæredygtighed.

Kæmpe vækst og heftigt jagt efter ny arbejdskraft er noget af det, konsulentvirksomhederne ser i dag – en udvikling, der kun forventes at tage fart i fremtiden.

Det skriver Finans.

Læs også: Pandora vil være CO2-neutral i hele værdikæden inden 2040

Hos konsulentvirksomheden Viegand Maagøe er man gået fra 27 til omkring 70 medarbejdere på seks år og hos Nordic Sustainability kan man også mærke fremgangen, der på fire år er gået fra 2 til 15 medarbejdere.

Det er især rådgivning om kortlægning af klimabelastningen og en strategi for at få det nedsat, som virksomhederne efterspørger.

”Kunderne er meget optaget af klima og hvad deres aftryk er. Vi laver nærmest udelukkende den slags som en del af en strategi, for vi tror på, at man ikke bare skal lave data for at kunne rapportere om den. Man skal lave dem for at kunne se, hvor problemerne er henne og hvordan man skal reagere på dem. Vi vil gerne bygge handling oven på data”, siger Esben Lanthén ledende partner hos Nordic Sustainability til Finans.

Læs også: Er science-based targets virkelig kun for de store?

Flere virksomheder opsøger desuden initiativer som Science Based Targets, hvor klimabelastningen anskues gennem hele værdikæden og i de aktiviteter, der ligger uden for virksomheden selv – fx leverandører - og målsætninger godkendes, hvis de er i overensstemmelse med Parisaftalens mål.

Dog viste en undersøgelse, som Finans foretog i 2020, at mindre end hver fjerde af Danmarks 100 største virksomheder har opsat målsætninger for den slags klimabelastning.

- HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online