Grønne bøffer skal fortsat hedde bøffer

EU-Parlamentets landbrugsudvalgs forslag om at forbyde at bruge kødrelaterede betegnelser for plantebaserede produkter faldt i dag til jorden. I Dansk Vegetarisk Forening ser man det som et vigtigt skridt på vejen imod et mere plantespisende Danmark.

26.10.2020

CSR.dk

EU-Parlamentets landbrugsudvalg har ikke fået vedtaget det ønskede forbud mod at give plantebaserede produkter kødrelaterede navne.

Det skriver ’Fagmediet Økologisk’. 

Ifølge PolicyWatch stemte 379 EU-parlamentarikere i dag mod udvalgets forslag, mens kun 284 stemte for, og det giver derfor fortsat producenter og og udbydere af plantebaserede alternativer til kød muligheden for at bruge betegnelser som pølse, burger og bøf. 

Læs også: Irma vil være førende på salget af plantebaserede produkter

Rune-Christoffer Dragsdahl, der er generalsekretær i Dansk Vegetarisk Forening, glæder sig over, at forslaget er faldet.

"Et ja ville have været et unødvendigt og ærgerligt benspænd for den grønne omstilling. Ord som burger og bøf er gennem mange år blevet så indlejret i det danske sprog, at det ikke ville give mening, hvis man skulle ud at finde en alternativ betegnelse for en rødbedebøf."

Hos virksomheden Naturli er man også glade for udfaldet. Henrik Lund, der er adm. direktør i Naturli' udtaler til FødevareWatch, at beslutningen kan være medvirkende til at befolkningen spiser mindre kød, når de fortsat kan få produkter, som de kender og kan genkende sig selv i. 

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle