Håndspritsaktivisme skal sætte skub i kampen mod ulighed

Gennem de næste par måneder hacker Oxfam IBIS danskernes værnemidler. Det sker, når foreningen klistrer håndspritflasker i det offentlige rum til med budskaber, der skal få flere til at gå ind i kampen mod ulighed.

Flasker med håndsprit er en uudnyttet reklamesøjle. Foto: Oxfam IBIS..

25.06.2020

CSR.dk

Over hele landet påklistrer Oxfam IBIS nemlig håndspritflasker med budskaber relateret til kampen for mindre ulighed.

”Alle vil gerne have deres budskab stående der, hvor flest kigger hen. Og lige nu er alle blikke rettet mod håndspritflasker. I supermarkeder. På restauranter. På arbejdspladserne. Det er jo verdens bedste ikke udnyttede reklamesøjle”, siger Per Bjerre, der er kommunikationschef i Oxfam IBIS.

Skab varige forandringer
Han forklarer, at budskaberne i første omgang skal gøre danskerne opmærksomme på Oxfam IBIS’ sag – og på sigt give dem lyst til at støtte organisationens arbejde. Det er særligt vigtigt lige nu, hvor corona-pandemien har ramt verden over:

”Med et slag har corona-pandemien fjernet levegrundlaget for millioner af mennesker. Oxfam IBIS er til stede i nogle af de lande, der er hårdest ramt. Vi deler mad ud, skaber undervisningstilbud og hjælper på anden vis hjælper de mest udsatte. Det har vi brug for støtte til”, siger Per Bjerre.

”Tiden efter corona giver mulighed for at skabe varige forandringer for verdens fattigste. For dem skal verden ikke bare blive som før coronakrisen, den skal blive endnu bedre”.

Læs også: Ny dansk fond vil bekæmpe fattigdom i Afrika

Oxfam IBIS er en medlemsbaseret dansk ulandsorganisation med aktiviteter i Latinamerika og Afrika.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online