H&M åbner forsyningskæden med nyt initiativ

Med konceptet Treadler vil modemastodonten H&M give andre virksomheder adgang til sin verdensomspændende supply chain. Det skal hjælpe dem med at overkomme forretningsmæssige barrierer og få fart på den bæredygtige omstilling.

Gennem Treadler vil H&M give andre virksomheder adgang til sin vidtrækkende forsyningskæde, herunder sit produktionsapparat i ikke mindst fjernøsten, som her i Cambodia. Foto: H&M Group/Tiffany Tsang.

16.06.2020

CSR.dk

”Vi ser muligheden for at udnytte det fulde potentiale i H&M Groups omfattende investeringer og progressive bæredygtighedsarbejde ved at servicere partneres behov og bidrage til på en gang at skabe langsigtet vækst for H&M Group og forandring i industrien.”

Læs også: Vestens systue bløder

Sådan siger Gustaf Asp, der er Managing Director for netop H&M Groups nye koncept Treadler, der – lidt som under coronakrisen – skal give andre virksomheder adgang til den svenske modegigants verdensomspændende supply chain for på den måde at hjælpe dem med at overkomme forretningsmæssige barrierer og få fart på den bæredygtige omstilling.

Ifølge Gustaf Asp er det et behov, selskabet har registreret i dialog med andre virksomheder i branchen. Treadler vil indledningsvist arbejde i en mindre skala og tilbyde en skræddersyet service til hver enkelt klient, hvilket skal dække alle skridt fra produktudvikling og sourcing til produktion og logistik.

”Treadlers klienter for adgang til H&M Groups over 70 års erfaring, langvarige leverandørsamarbejde og strategiske bæredygtighedsindsats i en forsyningskæde, der er designet til at levere tekstiler i høj kvalitet på ansvarlig vis”, forklarer Gustaf Asp.

For modeindustriens vedkommende peger han på, at branchen står over for markante forandringer, ikke mindst når det gælder bæredygtig produktion. I H&M Group er holdningen, at den forandring bedst opnås gennem samarbejde, videndeling og transparens. Og tidspunktet er nu, understreger han.

Læs også: H&M topper årets Fashion Transparency Index

”Vi er nået langt med vores arbejde på det her område, men der stadig meget at gøre. Ved at give andre virksomheder adgang til vores supply chain, kan vi arbejde sammen i retning af en mere bæredygtig fremtid for modeindustrien og skabe en win-win-win for vores klienter, leverandører, os selv og samfundet som helhed”, slutter Gustaf Asp.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.11.2025CSR.dk

Alm. Brand Group ruller klimasikringsplan ud til udsatte boligejere

05.11.2025CSR.dk

Danmark udskældes for madspild: Tallene kan dog snyde

05.11.2025CSR.dk

EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål

05.11.2025CSR.dk

Høje hæle, høje mål: roccamore vækster med erhvervsfremme

05.11.2025CSR.dk

Dansk kaffefirma bliver første europæiske virksomhed med Designated Evergreen-certificering

04.11.2025CSR.dk

Techgiganter satser grønt mens de rykker tættere på Trump

03.11.2025CSR.dk

Grøn kapital går nye veje: Investorer kræver nu mere end visioner

03.11.2025MäRK

Sponseret

Kompetenceudvikling skal ske i virksomheden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Byggebranchen I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i byggebranchen.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

07.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 7. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom