Hotelbranchen går i sort for miljøet

Som en del af den verdensomspændende kampagne Earth Hour opfordrer hotelkæden Scandic samtlige af sine nordiske kolleger til et øget fokus på bæredygtighed.

27.03.2013

CSR.dk

Hotelkæden Scandic tog for nylig initiativ til en energioptimering blandt sine nordiske kolleger, der opfordres til at erstatte glødepærer med spare- eller LED-pærer.

<p>”Miljømæssig tænkning og profit går udmærket sammen”</p>

Anders Ehrling

Scandic er selv i gang med at optimere energiforbruget og har i dag over 80 procent lavenergi- og LED-pærer på sine hoteller. Et Scandic hotel har i gennemsnit cirka 7000 lyskilder, der hovedsageligt er pærer. Det betyder, at Scandic bruger 1 million pærer fordelt på 156 hoteller.

Derfor giver det ifølge koncernchef i Scandic, Anders Ehrling, god mening at sætte fokus på bæredygtighed i hotelbranchen.

“Miljømæssig tænkning og profit går udmærket sammen. Vi skal blot have flere til at indse det. Jeg udfordrer derfor hele branchen til at yde et bidrag til et mere bæredygtigt samfund. Den initiale omkostning for at erstatte de gamle pærer er indkøbsmæssigt højere, men i det lavenergipærer holder længere og bruger mindre strøm, så bliver det hurtigt både en miljøgevinst og omkostningsbesparelse”.

Idéen til initiativet udspringer af den internationale kampagne Earth Hour, der er iværksat af Verdensnaturfondens internationale netværk, WWF.

Kampagnen sætter fokus på klimaforandringer og opfordrer i den forbindelse alle til at slukke lyset én time om året for at signalere handling mod klimaproblemerne.

Denne gang foregik Earth Hour 23. marts mellem klokken 20.30-21.30. Samtlige nordiske Scandic-hoteller slukkede lyset som en del af klimaeventen.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn