HP går til kamp for miljøet

HP står klar med en række tiltag, der skal reducere firmaets miljøpåvirkning, ikke mindst omkring selskabets nye asiatiske hovedkvarter i Singapore.

HP vil gøre en indsats for miljøet, bl.a. sammen med Homeboy Recycling, som man samarbejder med for at øge andelen af genbrug og på sigt lukke materialekredsløbet. Foto: HP.

29.08.2018

CSR.dk

Det ekstreme vejr, som vi over hele verden har oplevet denne sommer, får flere og flere til at åbne øjnene for, at der er behov for at gøre en indsats for klima og miljø.

HP er også med på banen, og de vil derfor nu arbejde for at reducere deres miljøpåvirkning over hele verden, skriver Responsible Business.

Læs også: Volkswagen sætter ind mod miljøpåvirkninger

HP vil eksempelvis, så snart muligheden byder sig, sikre, at HP-ejede og -lejede faciliteter lever op til standarderne for green building-certifikater. I dag er 14 af HP’s faciliteter LEED-certificerede af U.S. Green Building Council, herunder faciliteter i Indien, Kina og Singapore.

Derudover vil HP også reducere deres udledning af drivhusgasser og energiforbrug ved primært at fokusere på tre punkter:

  • Reducere energiforbrug igennem optimerings- og effektiviseringsprojekter
  • Forøge intern produktion af vedvarende energi
  • Investere i vedvarende energi udefra.

Fokus på Singapore
I slutningen af 2017 åbnede HP deres nye hovedkvarter i Singapore, hvor der arbejder mere end 3.000 ansatte fra 35 forskellige nationaliteter.

Udover at være arbejdsplads for en masse mennesker er hovedkvarteret bygget med fokus på miljøet. Bygningen er således designet til at udnytte naturligt lys, ligesom der også er installeret intelligent kontrol og udstyr til at sikre energibesparelser.

Læs også: Det kom der ud af internationalt møde om skibsfartens miljøpåvirkning

Desuden blev det nye hovedkvarter sammen med to andre bygninger i Singapore de første HP-faciliteter til at implementere ISO 50001-standarder.

Udover de ovennævnte tiltag regner HP også med, at deres ansatte vil hjælpe firmaet med at nå dets mål. De kan eksempelvis hjælpe til med at reducere vandforbruget.

-JM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dakofa
Webinar
Fysiske affaldstilsyn hos virksomheder som følge af modtagekontrol

På webinaret vil Miljøstyrelsen orientere om de overordnede resultater af de hidtil gennemførte modtagekontroller, som resulterede i administrative afvisninger og udpegning til fysiske tilsyn. Hvad har været årsagerne til afvisningerne, og hvordan kan virksomhederne generelt arbejde med at forebygge, at modtagekontrollerne leder til afvisninger? Styrelsen vil også komme ind på, hvordan virksomhederne kan forberede i forhold til de fysiske affaldstilsyn?

Dato

11.06.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Access2innovation
Konference
Strengthening Nordic-Southern African Business Partnerships and Investment

Ahead of the Nordic-Africa Foreign Ministers’ Meeting hosted in Zimbabwe in October 2025, this half-day event, organised by Afrika Consultancy in collaboration with Access2innovation (A2i) and supported by EIFO, will spotlight high-potential business and investment opportunities in Southern & Eastern Africa, focusing on green innovation, tech, agriculture, health, and tourism.

Dato

12.06.2025

Tid

08:30

Schneider Electric
Event
Mød os på STF Årsmødet 2025 i Fredericia

Få indblik i deres digitale løsninger til vand- og spildevandssektoren – med fokus på sikkerhed, optimering og fremtidssikret drift.

Dato

13.06.2025

Sted

Fredericia C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online