Hvordan bidrog finanssektoren til den grønne omstilling i 2020?

Redegørelse, som Finans Danmarks lancerede i går, fremviser nogle af de mange grønne resultater, som finanssektoren har bidraget med i 2020.

08.04.2021

CSR.dk

En ny bæredygtighedsredegørelse, som Finans Danmarks lancerede i går, redegør for første gang for sektorens grønne resultater. Rapporten dækker finanssektoren i 2020.

90 procent af penge- og realkreditinstitutter inddrager nu bæredygtighed, når de rådgiver privat- og erhvervskunder og 80 procent har lanceret bæredygtige produkter som f.eks. grønne billån, lån til energirenovering. De har i 2020 også styrket rådgivning om energirenovering, sat reduktionsmål for investeringsfondes klimaaftryk, lavet brancheanbefalinger om bæredygtig kapitalforvaltning, og etbaleret en fælles ramme til at opgøre klimaaftryk på investeringer og udlån og meget mere.

Læs også: Bankrådgivere skal kunne vejlede kunder i bæredygtighed

Et notat udgivet i forbindelse med redegørelsen viser desuden, at danske banker og realkreditinstitutter allerede i dag finansierer grønne aktiviteter for 460 mia. kr. Det er 60 mia. kr. mere end i 2019. Og vurderingen er, at Finans Danmarks medlemmers bidrag kan vokse til 700 mia.kr til den grønne omstilling i Danmark i 2030. Det sker primært gennem a finansiering af danskernes boliger og erhvervsejendomme med energimærke A eller B. Derudover giver bankerne også lån til for eksempel solceller, vindmøller og el-biler, ligesom der er eksempler på leasing af el-busser.

Finans Danmark, der repræsenterer banker, realkreditinstitutter, investeringsfonde, kapitalforvaltere og børsmæglere, nedsatte i 2019 Forum for Bæredygtig Finans med Anders Eldrup i spidsen for en række fremtrædende eksperter. De leverede i december 2019 20 anbefalinger til, hvordan finanssektoren kunne gå forrest og bidrage til den grønne og bæredygtige omstilling. Det er som opfølgning på disse anbefalinger, Finans Danmark har indsamlet data og udgiver rapporten. 

”Finanssektoren har uden tvivl fulgt op på forummets anbefalinger, som vi for lidt mere end et års tid siden afleverede til Finans Danmarks bestyrelse. De har skabt bæredygtige resultater både i dialog med privatkunder og erhvervslivet, men også på tværs af finanssektoren og i samarbejde mellem forskellige brancher, myndigheder og lande. Det er en indsats, som helt klart skubber Danmark mod en mere grøn og bæredygtig fremtid og bidrager til både regeringens ambitiøse mål om 70 pct. CO2-reduktionsmål samt Paris-aftalen generelt,” siger Anders Eldrup ved udgivelsen.

Læs også: 2030-panelet opfordrer regeringen til, at der sker konkret handling nu, hvis verdensmålene skal indfries senest i 2030

Forum for Bæredygtig Finans har desuden i løbet af 2020 formuleret en række fremtidige mål for finanssektoren. Det er blandt andet blevet vedtaget, at CO2-aftrykket fra danske aktiefonde til private investorer skal reduceres med 75 procent frem mod 2030. Desuden er der blevet udviklet en CO2-beregner, der kan hjælpe med at opgøre CO2-udledningerne fra sektorens udlån og investeringer.

Regeringen har desuden bedt Finans Danmark som om at stå i spidsen for en fælles CO2-beregningsmodel, til at opgøre CO2-udledninger i et bredt samarbejde med myndigheder og andre organisationer på tværs af alle 13 klimapartnerskaber.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.04.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia