Hvornår er varen ansvarlig?

Værdikæder gaber fra jord til bord til skraldespand til genanvendelse. Fra indkøb til serviceorganisation. Strategisk tænkning og sammenhæng er derfor afgørende vigtig for succes og CSR – hør hvordan 19. maj på konferencen Responsible Sourcing.

Konference i samarbejde med DTU, Accenture og Fairtrade Mærket.

22.03.2016

CSR.dk

CSR handler om at tage ansvar – men hvor? Hvordan? Og hvor meget? På Responsible Sourcing-konferencen tager CSR LINK sammen med DTU, Accenture og Fairtrade Mærket favntag på et bredt, men kritisk emne – ansvarlighed på tværs af virksomhedens værdikæde.

”Sagt lidt frækt kan man jo sige, at det er lettest at se, når det går galt,” påpeger Jens Prebensen, stiftende partner i CSR LINK, ”Vi kender alle eksempler på virksomheder, der er kommet på mellemhånd i medier eller forretning, fordi de har overset afgørende led i værdikæden, hvor ansvarlighed eller den klassiske rettidige omhu nok ville have været bedst. Men det er jo altid lettest at være bagklog.”

Det er derfor et spændende emne uden lette løsninger, som konferencen tager fat på. Men gennem indlæg om ansvarlighed i alt fra selve produktionen og produktionsforhold, sikkerhed, sporbarhed, logistik og dokumentation får deltagerne en bedre værktøjskasse at arbejde med. Og også tips til hvordan man favner alt dette i en simpel og klar fortælling til markedet og den enkelte forbruger, da det jo er dér den egentlige værdi bliver skabt.

På konferencen, der afholdes på DTU i Kgs. Lyngby, kan man derfor både høre topforskere fra DTU, cases fra Carlsberg, Mærsk og Landbrug & Fødevarer, indspark fra EKF og Danwatch, samt en række internationale talere fra bl.a. IDH Sustainable Trade Initiative og FLOCERT.

Programmet får endda endnu et par internationale talere, som annoncereres i den kommende tid, men allerede nu er der grund til at sætte kryds i kalenderen, hvad enten man arbejder med international handel, dokumentation, datastyring eller markedsføring – eller om man er mere til at implementere de konkrete CSR-tiltag. ”I sidste ende handler en ansvarlig værdikæde jo ikke om systemer og rapportering, men konkrete handlinger,” siger Jens Prebensen, der også selv ser frem til en lærerig dag.

Læs mere om programmet og konferencen på www.csr-link.dk.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.04.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

01.04.2026CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online