Ikeas kyllinger skal være bæredygtige (igen)

Møbelgiganten har tidligere fået hug for vildledende markedsføring om bæredygtige kyllinger. Nu prøver virksomheden igen at indføre dyrevelfærd i køkkenet.

Ikea Food Better Programmes skal sikre høje standarder for dyrevelfærd på tværs af alle Ikeas 49 markeder verden over. Foto: Ikea.

11.01.2018

CSR.dk

Siden 2012 har Ikea reklameret med bæredygtige kyllinger på deres hjemmeside. Det viste sig desværre ikke at være sandt. Nu står det svenske møbelfirma klar med et initiativ, Better Chicken Programme, der skal gøre op med det ærgerlige forløb og sikre dyrevelfærden i dets restauranter, bistroer og svenske madmarkeder verden over.  

Læs også: Gucci stopper produktionen af pelsprodukter

”Udviklingen af Better Chicken Programme har været under udarbejdelse i to år, og vi kan nu præsentere det første initiativ i rækken af programmer for en mere bæredygtig produktion af landbrugsdyr. Det er udtryk for vores forpligtelse til at skabe positive forandringer og løfte standarden i hele fødevareindustrien,” siger health & sustainability manager, Ikea Food Services AB, Jacqualine Macalister.

Sikre dyrevelfærd
Det nye kyllingeprogram skal sikre, at slagtekyllinger opdrættes i overensstemmelse med de kriterier, der fremmer bedre dyrevelfærd. Det betyder blandt andet, at der skal være mere plads (maks. 30 kg/m2), bedre belysning og ansvarlig brug af antibiotika, skriver Ikea.

I 2012 modtog Ikea The Good Chicken Award, som anerkender virksomheder, der bruger og forpligter sig til høje standarder for velfærdskylling inden for fem år. Men Ikeas bæredygtige leverandør blev i mellemtiden skiftet ud med en ny, der ikke levede ikke op til kriterierne for god dyrevelfærd.

”Det er naturligvis ikke et forløb, vi er stolte af, og jeg beklager meget, hvis vi har givet kunderne det indtryk, at vores kylling levede op til disse krav. Det kylling vi sælger i IKEA Danmark i dag, lever op til den tyske QS kvalitetsstandard, men jeg er meget glad for, og stolt over, at vi nu får nogle programmer der forbedrer dyrevelfærden i IKEAs fødevarekæde, som er ambitiøse og vil være med til at hæve standarden i hele industrien,” siger IKEA Food manager i Danmark, Stuart Cowan.

Bæredygtig inden syv år
Kriterierne skal implementeres i Ikeas 49 markeder over to faser. De første kriterier skal implementeres i 2020, mens den fulde implementering af programmet forventes at være færdig i 2025.

Læs også: Fremtidens konkurrence i landbrug og fødevarer defineres nu

”Vi er allerede i dialog med forskellige relevante interessenter og leverandører om mulighederne på det danske marked, men det vil kræve forandringer i industrien og derfor vil den fulde implementering tage noget tid,” forklarer Stuart Cowan.

-JJK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København