IMO vil styrke kvinderne

Den internationale maritime organisation, IMO, vil bruge den årlige World Maritime Day til at fremme ligestillingen blandt kønnene i industrien. Flere kvinder i sektoren vil føre til øget vækst og udvikling, og fastholde kursen mod en mere bæredygtig shippingbranche, lyder det.

IMO vil have flere kvinder ind i den maritime industri, lige fra havnene til direktionslokalerne..

06.03.2019

CSR.dk

Organisationen bemærker selv, at kvindernes bidrag og indflydelse i den maritime industri for øjeblikket er en ’underudnyttet’ ressource, og derfor vil man gerne samarbejde med diverse interessenter i sektoren for at ’skabe et miljø, hvor kvinder bliver identificeret og udvalgt til karriereudviklingsmuligheder i maritim administration, havne og uddannelsesinstitutioner, og understøtte mere dialog om kønslighed’ i sektoren, som det hedder.

Ifølge IMO vil en stærkere kvindelig tilstedeværelse i industrien føre til økonomiske fremskridt, øget vækst og udvikling, og give fordele for alle, der arbejder for at drive den globale maritime branche i retning af sikrere, mindre forurenende og mere bæredygtig shipping.

Shippingbranchen, den maritime industri som helhed og de relaterede sektorer har traditionelt set været meget mandsdominerede. Kvinder er således solidt underrepræsenterede blandt søfolk, fiskere, havnearbejdere, skibsmyndigheder, toldpersonale osv., ligesom der er udbredte lønforskelle, og billedet har ikke ændret sig nævneværdigt i løbet af de sidste 25 år.

I 1992 var den estimerede andel af kvinder i den søfarende arbejdsstyrke på 1-2 procent, og den seneste rapport på området, fra 2015, sætter andelen på sølle 1 procent.

Næsten kun kvinder på talerliste
Som følge heraf er kønsmæssige stereotyper og diskrimination mod kvinder i faget udbredt, til skade for arbejdsforhold, karrieremuligheder og lige adgang til uddannelser. Fokus på kvinders helbred og gode praksisser omkring styrkelse af kvinder er ligeledes en udtalt mangelvare.

På den baggrund vil man på World Maritime Day, der afholdes den 4. og 5. april på World Maritime University i Malmö, sætte Verdensmål 5 og en stribe af de underliggende delmål øverst på dagsordenen for på den måde at skubbe udviklingen i den rigtige retning.

Læs også: Hvad er linket mellem sundhed, ligestilling og din forretnings udvikling?

For at understrege intentionen består talerlisten til eventen i øvrigt næsten udelukkende af kvinder, bl.a. Søfartsstyrelsens tidligere vicegeneraldirektør Birgit Sølling Olsen og generalsekretær for International Council for the Exploration of the Sea (ICES), Anne Christine Brusendorff.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

06.03.2026CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

CSR.dk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense