Jysk rederi modtager klimapris

Jyske Terntank Rederi A/S modtog i sidste uge tysk pris for den mest miljøvenlige flåde. Rederiet har introduceret flere klimatiltag, og i dag sejler en del af flåden på flydende naturgas.

Bremenports har udnævnt danske Terntak som indehaver af den mest klima- og miljøvenlige flåde, der anløber bl.a. den enorme Bremerhaven..

30.09.2019

CSR.dk

Af alle skibe, der i 2018 anløb de store havne i Bremen og i Bremerhaven, gjorde Terntanks skibe, der alle sejler under dansk flag, sig bemærket, da de udledte færrest skadelige stoffer. Det oplyser den tyske havn i en pressemeddelelse.

"Terntank er et skridt foran lovgiverne og arbejder kontinuerligt og med bevist succes for at forbedre flådens klima- og miljømæssige aftryk. Terntank er en rollemodel, når det kommer til at gøre skibsfarten mere ren”, sagde Bremenports adm. direktør Robert Howe om prisuddelingen ved en konferencen for bæredygtig shipping.

Flerårig indsats for bæredygtig omstilling
Terntank begrunder selv prismodtagelsen med en bevidst klimaindsats, der begyndte tilbage i 2011. Her implementerede rederiet en plan for energieffektiv styring af deres flåde, som skulle mindske det maritime klimaaftryk. Det indebar blandt andet reduktion af brændstofforbrug, håndtering af kemikalietung last samt fokus på affald og vandspild.

I 2016 søsatte rederiet fire nye tankskibe, der sejler på LNG (flydende naturgas). Det har været med til at reducere Terntanks skibes udledningen af skadelige stoffer markant.

”Vi har nu i flere år arbejdet målrettet på at gøre vores flåde af tankskibe så klima- og miljøvenlige som muligt. Derfor ser jeg det som et skulderklap og en opfordring til at fortsætte i den retning”, siger Jens P. Buchhave, der er administrerende direktør i Terntank Rederi A/S, til Danske Rederier, og fortsætter:

”Det giver god mening at omstille til en grønne skibsfart. Vi kan se, at flere af vores kunder efterspørger det, og samtidig giver flere havne nu rabat, hvis vi anløber med et skib, der sejler på LNG”.

Læs også: Tre vindere af EU’s miljøpriser 2016

De fire tankskibe blev søsat i 2016/17 og er delvist støttet af EU, mens finansieringen bl.a. er blevet sikret gennem et samarbejde med Danmarks Grønne Investeringsfond.

- MGC

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg