Kinesisk hjælp på vej til verdens fattigste lande og klimaet

Kina vil afsætte store summer til at hjælpe verdens udviklingslande med at håndtere både fattigdom, bæredygtig udvikling og klimaforandringer.

Kina vil afsætte store summer til udvikling og klimatilpasning i verdens fattigste lande. Foto: Flickr/Michael Coghlan.

28.09.2015

CSR.dk

I fredags blev FN’s 17 nye udviklingsmål officielt vedtaget ved en konference i New York og i den forbindelse var den kinesiske præsident, XI Jinping, på talerstolen med en udmelding om, at Kina frem mod 2030 vil afsætte 15 mia. dollars (omkring 100 mia. kr.) til at hjælpe verdens fattigste lande med både udvikling og klimatilpasning.

Læs også: FN-lande er enige om bæredygtighedsmål

I første omgang har man oprettet en fond med $2 mia. (godt 13 mia. kr.), der skal hjælpe udviklingslande verden over med at kunne håndtere omstillingen til bæredygtighed. På sigt er tanken, at beløbet skal øges til i alt $12 mia., der skal investeres der, hvor der er mest brug for.

”Med blikket på fremtiden vil Kina fortsætte med at vælge den rette holdning i forhold til retfærdighed og interesser ved at lægge mere vægt på retfærdighed end interesser,” sagde Xi ifølge Ritzau ved konferencen og lovede samtidig både rentefri lån og gældslettelser til de mindst udviklede lande.

Også klimaet vil Kina, der er verdens største udleder af CO2, gøre en ekstra indsats for. Dagen inden FN-konferencen i New York var præsident Xi således på besøg hos sin amerikanske kollega, Barack Obama, i Washington D.C., og her præsenterede de to lande en omfattende klimaplan, hvori Kina bl.a. lover at matche USA's løfte om at give $3 mia. til kampen mod klimaforandringer i verdens fattigste og mest udsatte lande.

”Når verdens to største økonomier, energiforbrugere og CO2-udledere går sammen på denne måde, har andre lande - rige som fattige - ingen grund til ikke at gøre det samme,” sagde Obama ved den lejlighed.

Læs også: Klimaopmærksomheden bør rettes mod Kina

Under besøget fremlagde de to præsidenter desuden en række konkrete tiltag, der skal sikre at deres respektive nationer hver især vil nå de mål om mindre CO2-udslip, de satte i november sidste år. Det amerikanske mål er en reduktion på 26-28 procent i 2025 sammenlignet med 2005, mens Kina vil knække landets stigende kurve senest i 2030.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup