Kinesisk hjælp på vej til verdens fattigste lande og klimaet

Kina vil afsætte store summer til at hjælpe verdens udviklingslande med at håndtere både fattigdom, bæredygtig udvikling og klimaforandringer.

Kina vil afsætte store summer til udvikling og klimatilpasning i verdens fattigste lande. Foto: Flickr/Michael Coghlan.

28.09.2015

CSR.dk

I fredags blev FN’s 17 nye udviklingsmål officielt vedtaget ved en konference i New York og i den forbindelse var den kinesiske præsident, XI Jinping, på talerstolen med en udmelding om, at Kina frem mod 2030 vil afsætte 15 mia. dollars (omkring 100 mia. kr.) til at hjælpe verdens fattigste lande med både udvikling og klimatilpasning.

Læs også: FN-lande er enige om bæredygtighedsmål

I første omgang har man oprettet en fond med $2 mia. (godt 13 mia. kr.), der skal hjælpe udviklingslande verden over med at kunne håndtere omstillingen til bæredygtighed. På sigt er tanken, at beløbet skal øges til i alt $12 mia., der skal investeres der, hvor der er mest brug for.

”Med blikket på fremtiden vil Kina fortsætte med at vælge den rette holdning i forhold til retfærdighed og interesser ved at lægge mere vægt på retfærdighed end interesser,” sagde Xi ifølge Ritzau ved konferencen og lovede samtidig både rentefri lån og gældslettelser til de mindst udviklede lande.

Også klimaet vil Kina, der er verdens største udleder af CO2, gøre en ekstra indsats for. Dagen inden FN-konferencen i New York var præsident Xi således på besøg hos sin amerikanske kollega, Barack Obama, i Washington D.C., og her præsenterede de to lande en omfattende klimaplan, hvori Kina bl.a. lover at matche USA's løfte om at give $3 mia. til kampen mod klimaforandringer i verdens fattigste og mest udsatte lande.

”Når verdens to største økonomier, energiforbrugere og CO2-udledere går sammen på denne måde, har andre lande - rige som fattige - ingen grund til ikke at gøre det samme,” sagde Obama ved den lejlighed.

Læs også: Klimaopmærksomheden bør rettes mod Kina

Under besøget fremlagde de to præsidenter desuden en række konkrete tiltag, der skal sikre at deres respektive nationer hver især vil nå de mål om mindre CO2-udslip, de satte i november sidste år. Det amerikanske mål er en reduktion på 26-28 procent i 2025 sammenlignet med 2005, mens Kina vil knække landets stigende kurve senest i 2030.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V