Klimapartnerskab sparer CO2 og milliarder af kroner

Et partnerskab mellem Dong Energy og Novo Nordisk har i løbet af de seneste 10 år sparet miljøet for 200.000 ton CO2 og Novo Nordisk 270 mio. kr. Opførelsen af 1000 havvindmøller er blandt de centrale årsager til resultaterne.

I 2020 vil Novo Nordisk som en del af klimapartnerskabet med Dong Energy blandt andet have 100 procent vedvarende energi til sin globale produktion. Foto: Novo Nordisk.

15.05.2017

CSR.dk

Et reduceret energiforbrug på over 20 procent, en samlet energibesparelse på mere end 100 mio. kilowatt-timer, og en økonomisk gevinst på 270 mio. kr., samt 200.000 ton CO2 mindre ud i atmosfæren, svarende til udslippet fra ca. 220.000 danske husstande.

Læs også: Dong vil sige farvel til olie og gas

Sådan lyder de kolde facts, når Novo Nordisk og Dong Energy gør status over det, de to selskaber selv kalder et historisk klimapartnerskab. Aftalen mellem de to parter har i år 10 års jubilæum og har siden indgåelsen ifølge både parter og politikere tjent som inspiration for andre energiselskaber, erhvervsvirksomheder og beslutningstagere i det offentlige.

"Når danske virksomheder indgår klimapartnerskaber, har det mange gode effekter. Klimapartnerskaberne kan være med til at cementere energieffektivisering og vedvarende energi som danske kernepositioner, de kan støtte op om det danske mål om fossil uafhængighed, og de kan fremme virksomhedernes konkurrenceevne, bl.a. gennem reducerede energiudgifter. Ikke mindst kan klimapartnerskaber også bane vejen for nye forretningsmodeller og innovative måder at samarbejde om vedvarende energi og energieffektivitet, som er væsentligt, hvis vi skal nå Danmarks ambitiøse målsætninger på energiområdet. Så jeg synes bestemt, at der er god grund til at fejre den slags projekter," siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V).

Novo: 100 procent VE til produktion i 2020
Ved aftalens indgåelse i foråret 2007 forpligtede Novo Nordisk sig til at købe strøm fra havmølleparken Horns Rev 2, og det var medvirkende til, at DONG Energy traf den endelige investeringsbeslutning omkring parken. I 2017 rejste selskabet så sin havvindmølle nr. 1.000.

I alt er der i løbet af projektets levetid gennemført 457 projekter for at opnå reduktionen i energiforbruget. De største besparelser er fundet inden for ventilation, køling og genanvendelse af overskudsvarme samt en række procesoptimeringer.

Fra Novo Nordisks side er man klar på at videreføre projektet og gå efter total uafhængighed af fossile brændstoffer inden for de næste godt tre år.

"Klimapartnerskabet med Dong har givet os inspiration til ambitionen om kun at anvende elektricitet fra vedvarende energikilder på alle vores globale produktionsanlæg i 2020 samtidig med, at vi fortsætter vores fokus på energibesparelser”, siger Executive Vice President, Henrik Wulff.

Læs også: Bloomberg: 60 procent vedvarende energi i 2040

Derudover skal et nyt biogasanlæg i Kalundborg skal omdanne restprodukter fra Novozymes' og Novo Nordisk fabrikker i byen til bionaturgas. Novozymes blev i øvrigt i 2008 Dong Energy's klimapartner nr. 2, og siden er over 100 flere kommet til.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

Dansk Industri
Workshop
København - ESG Inspirationsdage: Hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia