Klimaskovfonden sætter valideringsprojekt i gang

En tredjepartsvalidering skal sikre og dokumentere blandt andet optaget af CO2 gennem Klimaskovfondens skove. WSP skal være tredjepartsvalidator på 16 skovrejsningsprojekter under Klimaskovfonden og hjælpe med videreudvikling af metoden.

Foto: 123rf.com

20.03.2024

CSR.dk

Klimaskovfonden har igangsat et pilotprojekt for at tredjepartsvalidere deres skovrejsningsprojekter.

”Dokumentation og uafhængig validering er helt essentielt for troværdigheden, når virksomheder og privatpersoner investerer i skov med ønske om at dokumentere skovens CO2-binding, så det bliver spændende at komme i gang med at teste og tilpasse vores valideringsmetode til brug for Klimaskovfondens projekter”, siger Karina Kitnæs, der er certificeringsleder i WSP.

Ekstern validering, eller tredjepartsvalidering, er en vigtig del af Klimaskovfondens standard for bidrag til klimaindsatsen og sikrer også, at projekterne er på linje med internationale standarder.

WSP har arbejdet mange år med certificering af skovdrift og sporbarhed, og kommer med en lang og bred erfaring. WSP har udviklet en valideringsmetode, som er inspireret af IPCC’s GHG-protokol og den engelske Woodland Carbon Code og som nu videreudvikles baseret på Klimaskovfondens standard.

Klimaskovfondens skovrejsningsprojekter er alle på arealer, hvor der ikke før var skov, men fx marker og dyrkede arealer, og skovene skal have et varigt optag af CO2, samt etableres så de overholder Klimaskovfondens standard for skovrejsning.

Klimaskovfonden er vedtaget ved lov og har til formål at fremme skovrejsning med henblik på at optage CO2 og nedbringe vores klimaaftryk.

Skovrejsningen vil også bidrage til Danmarks mål om at opnå 25 % skov, det kan øge biodiversiteten og give mere natur og rekreative arealer. Klimaskovfonden har 94 aktive projekter, og de 16 bliver nu tredjepartsvalideret, hvor der samtidig udvikles en metode til tredjepartsvalidering.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.05.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Ny politisk aftale om udskydelse af CSRD-rapportering giver afklaring til danske virksomheder

28.04.2025FSR - danske revisorer

Sponseret

Frivillig standard for bæredygtighedsrapportering for ikke-børsnoterede SMV’er

28.04.2025ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

23.04.2025Valified

Sponseret

Digitalt værktøj gør det nemt at lægge en ESG-omstillingsplan

11.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

09.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Årets rapporteringsperiode for Communication on Progress er åben

09.04.2025Verarca

Sponseret

Dansk softwareløsning giver WeMarket klar indsigt i CO2-udledning år for år

07.04.2025CSR.dk

Sådan bliver omnibus en succes for Danmark

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Strategisk ESG-kommunikation

Du lærer at bruge indsigter fra din organisations ESG-indsats til strategisk kommunikation. Dine undervisere Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

30.04.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.05.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

06.05.2025

Sted

Online

Beierholm
Webinar
Biodiversitet i et værdikædeperspektiv (2/2)

Hvordan påvirker din virksomhed biodiversiteten – og hvordan påvirker biodiversiteten din virksomhed? Tilmeld dig vores webinar og få en introduktion til de centrale begreber inden for biodiversitet og økosystemer. Vi undersøger, hvordan de påvirker virksomheders drift og værdikæde, og hvordan du kan arbejde strategisk med dem.

Dato

06.05.2025

Tid

08:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
HYBRID-SEMINAR Hvordan knækker vi affaldskurven og øger genbrug? - de danske ambitioner og tiltag

Hvordan kan vi sikre, at vi ikke blot overholder EU’s krav, men også går forrest i udviklingen af en cirkulær økonomi? Hvordan kan danske virksomheder, organisationer og offentlige instanser samarbejde om at reducere affaldsproduktionen og fremme genbrug?

Dato

06.05.2025

Tid

12:30

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V