Lene Espersen: Vi halter bagefter med det bæredygtige byggeri

Administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder, Lene Espersen, efterlyser mere bæredygtigt byggeri i Danmark. Vi er langt bagud i forhold til eksempelvis Tyskland, hvor markedet er blevet selvforstærkende.

Administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder Lene Espersen vil gerne have mere fokus på bæredygtigt byggeri herhjemme. Foto: Flickr/News Oresund.

07.09.2015

CSR.dk

”I Danmark bliver der snakket en del om bæredygtigt byggeri, men hvor bliver det af? Og hvordan får det en større udbredelse?”

Sådan spørger administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder Lene Espersen, i en klumme på building-supply.dk. Her opfordrer den tidligere konservative justitsminister hele bygge- og arkitektbranchen til samarbejde omkring skarpere certificering af bæredygtigt byggeri, der kan tjene som en løftestang for markedet.

Læs også: Dansk Byggeri frygter for konsekvenserne af lavere klimamål

Som eksempel nævner Lene Espersen det tyske marked, der er langt foran det danske. For mens vi herhjemme pr. kun har omkring 50 bæredygtigheds-certificerede bygninger, så er næsten 30 procent af tyske kontorbyggerier og knap 20 procent af alt byggeri i Tyskland certificeret som bæredygtigt gennem DGNB-ordningen – den samme ordning, der er dominerende her i landet.

Forklaringen på Tysklands stærke position finder vi ifølge Lene Espersen i den cirkulære, selvforstærkende effekt, markedet lige nu er kendetegnet ved.

”"Investorerne vil gerne have ’solide’ lejere. Lejere med gode credit ratings har oftest en CSR-politik. Som følge af CSR-engagementet efterspørger lejerne certificeret byggeri. Investorerne efterspørger derfor certificeret byggeri, hvilket får ejendomsudviklerne til at bygge bæredygtigt. Efterspørgslen accelereres, idet flere og flere virksomheder indfører CSR",” forklarer hun.

Hun påpeger i den forbindelse, at fremdriften i høj grad er drevet af kommercielle aktører (”store virksomheder med CSR-politikker”), og derfor ”er [det] sandsynligvis bare et spørgsmål om tid, før efterspørgslen på certificeret bæredygtigt byggeri også stiger i Danmark.”

Læs også: Singapore huser grønt hotel

For at det kan ske, vil det kræve samarbejde på tværs af brancherne, og at ”arkitektvirksomhederne [kan] påtage sig bæredygtighedsledelsen.” Og det er også bydende nødvendigt

”"Kreativ tænkning i forretningsmodeller, kompetenceudvikling og værdiskabelse gennem bæredygtigt byggeri står i høj kurs hos danske arkitektvirksomheder – og når efterspørgslen på det bæredygtige byggeri stiger gælder det om at være klar",” slutter Lene Espersen.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online