Logicenters installerer solceller på taget af deres bygninger

Logicenters vil til foråret installere solceller på fem af deres danske bygninger. Det kan spare 3400 tons CO2-udledning om året.

Energiansvarlig i NREP/Logicenters, Johan Hallgren Madsen, er meget glad for at kunne styrke Logicenters ejendommes vedvarende profil ved at installere solceller på taget. Foto: Logicenters.

07.12.2018

CSR.dk

Til foråret vil Logicenters udføre et stort solenergiprojekt på fem af deres faciliteter i Danmark. Det sker efter, at de vandt Energistyrelsens bud på at installere solceller på taget.

Læs også: 50.000 australske hjem får gratis Tesla-solceller

“Vi er meget glade for at kunne styrke vores ejendommes vedvarende profil. Vi forvandler tagene på vores bygninger til økonomiske ressourcer, mens det på samme tid bliver muligt for os at levere grøn energi til vores lejere”, siger energiansvarlig i NREP/Logicenters, Johan Hallgren Madsen.

Projektet bliver Logicenters hidtil største miljøinvestering og den første med solenergi. Solcellerne, der bliver installeret, er estimeret til at producere 5,9 GWh grøn energi om året. Det vil sige, at udledningen af CO2 reduceres med 3400 tons om året.

Vil støtte kunderne i deres grønne overgang
Installationen af solcellesystemerne på Logicenters grunde i Greve, Horsens, Høje Taastrup, Ishøj og Aarhus begynder i løbet af foråret 2019 og forventes at tage omkring to måneder.

”Grøn energi vil blive vigtig i fremtiden, og dette projekt gør det muligt for os at hjælpe vores kunder med af nå deres bæredygtighedsmål og at forsyne dem med grøn energi. Moderne logistik gennemgår en hurtig grøn omstilling og elektrificering. Logicenters er ivrige efter til at levere den infrastruktur, der støtter kunderne i det", siger Logicenters kommercielle chef, Matthias Kettelhoit.

Med det nye projekt er Logicenters et skridt nærmere deres ambition om at skabe bæredygtige ejendomsprodukter og bidrage til at reducere CO2-udledningen.

“At bruge Logicenters ejendomme til at producere vedvarende energi giver et stærkt svar på truslen fra klimaforandringerne”, siger chef for bæredygtighed i NREP/Logicenters, Elisabeth Hermann Frederiksen.

Læs også: Solceller skal forsyne nyt fængsel med strøm

Inden for en overskuelig fremtid håber Logicenters at udføre installationer af solceller på taget af flere af deres faciliteter i Norden.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle