Mærsk udvider sin miljørigtige flåde med seks nye skibe

Seks nye skibe, der kan sejle på både grønt og normalt skibsbrændstof, kommer fremover til at pryde Mærsks flåde. Det bringer Mærsks bestilte antal af klimavenlige skibe op på i alt 19.

De nye Mærsk skibe får også et anderledes look. Foto: A.P. Møller – Mærsk .

07.10.2022

CSR.dk

Metanol er det grønne brændstof som skal drive seks nye fragtskibe, som A.P. Møller-Mærsk netop har bestilt.

Ovenpå de seneste års kapacitetsmangel i fragtbranchen er den globale ordrebog for fragtkapacitet og -skibe fuld. Men det skræmmer ikke Mærsk.

“Det er klart, at ordrebogen er, som den er, men vi er nødt til først og fremmest at sikre, at vi har en konkurrencedygtig flåde, og at vi hele tiden fornyer skibe, som skal erstattes. Dernæst har vi vores grønne omstilling, som vi virkelig prioriterer at levere på,” siger Palle Laursen, som er flådechef hos Mærsk, overfor Børsen.

Så selvom investeringsbanker spår risiko for en række magre år på grund af udsigten til overkapacitet, er man hos Mærsk glade for beslutningen. Mærsk vil nemlig pensionere seks forældede skibe, når de grønne står klar, og på den måde stiller man efter at forny flåden i stedet for at udvide den – og er den afgørende forskel.

Læs også: Byggeriet tømmer Danmark for råstoffer: Nu råber branchen vagt i gevær

”Vi har en 2030-plan og en 2040-plan, vi skal levere på, og for at det sker på en kontrolleret og troværdig måde, skal vi have en konstant udskiftning af de skibe, der når deres udløbsdato,” tilføjer Palle Laursen.

I stedet skal det ses som et bevis på Mærsks forpligtelse til sine egne klimamål og Paris-aftalens målsætninger.

”Vores kunder forventer at vi dekarboniserer vores forsyningskæder, og disse seks skibe bringer os et skridt tættere på at levere klimaneutral transport. Det kræver global handling allerede i dette årti, for at vi når Paris-aftalens temperaturmål,” siger Henriette Hallberg Thygesen, der er CEO ved Fleet & Strategic Brands hos Maersk, i en pressemeddelelse.

De seks skibe betyder, at Mærsk har 19 metanolskibe i deres ordrebog, og netop disse seks vil have plads til 17.000 containere i modsætning til Mærsks første metanolskibe, der kun have plads til 8.000. Alle seks forventes at blive leveret af producenten Hyundai Heavy Industries (HHI)

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg