Mads Nipper: Den danske produktionssektor skal være klimaneutral i 2030

Selvom regeringens klimamål er en 70 procents CO2-reduktion i 2030, sætter Mads Nipper, topchef i Grundfos, barren endnu højere. Produktionssektoren skal tage en større del af slæbet og være CO2-neutral i 2030, siger han i Børsen.

Klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder omfatter 12.500 virksomheder og er det største partnerskab, hvis man måler ud fra antal virksomheder. Arkivfoto..

23.06.2020

CSR.dk

“Der er nogle sektorer, som helt tydeligt vil få meget vanskeligt ved at nå i mål på de 70 pct. Derfor er der nogle sektorer, der skal overlevere. Og det kan vi godt”, siger han til Børsen.

Mads Nipper er formand for klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder, der er ét af regeringens 13 klimapartnerskaber nedsat med det formål at reducere landets CO2-udledning med 70 pct. i 2030.

Klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder omfatter 12.500 virksomheder og er det største partnerskab, hvis man måler ud fra antal virksomheder.

Kræver kræfter og investeringer
Sektorens udledninger er allerede reduceret med 65 procent – hvilket blandt andet skyldes energieffektiviseringer og udflytning af produktion til udlandet – men det er ikke nok blot at nedsætte med yderligere fem procent over de næste ti år. Der skal meget mere til.

“Vi kan nå cirka 85 procent med det, der er samfundsøkonomisk rentable tiltag, som faktisk burde være nemme. Det tager tid, og det kræver kræfter, det kræver investeringer. Men det er samfundsøkonomisk rentabelt. Så er der de sidste 15 procent. Det kræver primært biogas, der i dag ikke er samfundsøkonomisk rentabelt. Der er vi afhængige af en national biogasstrategi, som gør, at vi kan få de sidste procenter med”, forklarer Mads Nipper til Børsen.

Læs også: Klimapartnerskabernes anbefalinger: Mange gode ideer, men ikke de mest effektive

Det vil ikke alene være godt for klimaet, men også give Danmark en stor global konkurrencefordel, hvis vi bliver det første land i verden med en klimaneutral produktionssektor, mener han.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus