Maersk Tankers søsætter digitalt firma til effektivisering af trampfart

Et nyt, selvstændigt digitalt selskab under Maersk Tankers skal være med til at reducere CO2-udledningen og effektivisere brugen af fartøjer i trampfartindustrien gennem optimering af fart, ruter og brændstofindkøb.

Maersk Tankers har sat kursen mod mere digitalisering, og med det nye selskab vil man optimere trampfarten gennem software. Foto: Maersk Tankers.

10.01.2020

CSR.dk

Som en del af sin digitaliseringsstrategi lancerer Maersk Tankers nu et nyt, selvstændigt digitalt selskab – indtil videre uden navn – der skal reducere CO2-udledningen og øge indtjeningen for fartøjer i den såkaldte trampfartindustri, hvor de enkelte skibe ikke har faste ruter eller havne, men bliver booket fra tur til tur.

Læs også: Maersk Tankers har reduceret CO2-udledning efter forsøg med rotorsejl

Den nye virksomhed skal udvikle og sælge softwaren SimBunker til skibsejere og ledere i industrien for at hjælpe dem med at bruge deres fartøjer mere effektivt. Det vil både øge indtjeningen og sænke CO2-udslippet, og på den måde støtte op om branchens ønske om en mere bæredygtig udvikling.

Søren C. Meyer er CEO for det indtil videre unavngivne selskab. Foto: Maersk Tankers.

Konkret kan SimBunker, der er opstået internt i Maersk Tankers, optimere rederens udgifter til brændstof (bunkerolie), som kan udgøre op til 60 procent af udgifterne til en tur, ved at vælge de bedste løsninger, når det gælder fart, rute og brændstofindkøb.

Maersk Tankers har, foruden reduktion af sit eget CO2-udslip, arbejdet strategisk med digitalisering på en række fronter på både internt og eksternt siden 2016, og spin-off-projektet er ifølge selskabets et vidnesbyrd om de håndgribelige resultater, man har opnået de seneste år.

”Digitalisering vil forbedre kunde- og partneroplevelsen, transformere vores forretning og bidrage til en mere effektiv drift, til gavn for både bæredygtighed og indtjening. Det bliver stadig vigtigere i en tid, hvor shippingindustrien må og skal omstille sig til at gøre sit for at håndtere de komplekse udfordringer, som klimaforandringerne og ny lovgivning medfører”, siger CEO for Maersk Tankers, Christian M. Ingerslev.

Direktør for den nye enhed, der officielt blev søsat i går, den 7. januar, bliver Søren C. Meyer, der kommer fra en stilling som Chief Asset Officer for Maersk Tankers. Rundt om sig får han et hold af både nye folk og tidligere ansatte fra Tankers’ digitaliseringsteam.

Læs også: Værktøj vil måle CO2 fra shipping og gøre de klimavenlige valg lettere

”Vi skal arbejde sammen med aktører fra hele industrien for at optimere partnernes brændstofudgifter gennem brug af store mængder data og analyser. Vi tror meget på, at den type samarbejde og digitale metoder er instrumentelle for at hjælpe industrien på vej mod grønnere vækst”, siger Søren Meyer.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J