Mere end 200 nationer vil eliminere plastforurening i havene

I sidste uge blev medlemslandene i FN's miljøforsamling enige om, at der skal sættes en stopper for plastik i havene verden over.

Fortsætter vi med at smide ligeså meget plast i havene, som vi gør nu, kan vi risikere, at der inden år 2050 er mere plastik end fisk i verdens have..

12.12.2017

CSR.dk

Og fortsætter dette, vil der ifølge FN’s Miljøprogram og Ellen MacArthur Fonden være mere plast end fisk i havet inden 2050.

For at ændre på den udvikling valgte intet mindre end 200 lande i sidste uge at skrive under på en FN-resolution, der skal sætte en stopper for plastik i verdenshavene.

"Med aftalen skal vi udforske et juridisk bindende instrument og andre foranstaltninger, og det vil ske på internationalt plan i løbet af de næste 18 måneder”, siger Vidar Helgesen, miljøminister i Norge, til Reuters.

I Norge, som er et af de lande, der har iværksat beslutningen, har man for i løbet af i år opdaget nogle af de konsekvenser, der er ved plastforurening i havene:

”For nylig fandt vi mikroplast i muslinger, og i januar måned strandede en sjælden hval på en strand på grund af udmattelse, og som man derfor var nødt til at slå ihjel. I dens mave fandt man 30 plastikposer”, siger Vidar Helgesen til Reuters.

Betydelige fremskridt hos flere nationer
Kina er den største producent af plastaffald, men her man begyndt at gøre en indsats for at skære ned, lyder det fra Erik Solheim, leder af United Nations Environment Programme.

”Hvis der er en nation, der i øjeblikket ændrer sig hurtigere end nogen anden, så er det Kina. Regeringens hastighed og beslutsomhed om at ændre sig er enorm”.

Med sidste uges beslutning blev landene enige om at begynde at overvåge mængden af ​​plastik, der bliver sat i havet.

Læs også: Nyt initiativ skal gøre plastforbrug cirkulært

"Selv om dette ikke er en traktat, kan vi alligevel se betydelige fremskridt rundt omkring. Således har 39 lande meddelt, at de vil forpligte sig til at reducere mængden af den plastik, der ryger i havene”, fortæller Sam Barrat, chef for Public Advocacy and Communications hos FN, til Reuters.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus