Mere end 200 nationer vil eliminere plastforurening i havene

I sidste uge blev medlemslandene i FN's miljøforsamling enige om, at der skal sættes en stopper for plastik i havene verden over.

Fortsætter vi med at smide ligeså meget plast i havene, som vi gør nu, kan vi risikere, at der inden år 2050 er mere plastik end fisk i verdens have..

12.12.2017

CSR.dk

Og fortsætter dette, vil der ifølge FN’s Miljøprogram og Ellen MacArthur Fonden være mere plast end fisk i havet inden 2050.

For at ændre på den udvikling valgte intet mindre end 200 lande i sidste uge at skrive under på en FN-resolution, der skal sætte en stopper for plastik i verdenshavene.

"Med aftalen skal vi udforske et juridisk bindende instrument og andre foranstaltninger, og det vil ske på internationalt plan i løbet af de næste 18 måneder”, siger Vidar Helgesen, miljøminister i Norge, til Reuters.

I Norge, som er et af de lande, der har iværksat beslutningen, har man for i løbet af i år opdaget nogle af de konsekvenser, der er ved plastforurening i havene:

”For nylig fandt vi mikroplast i muslinger, og i januar måned strandede en sjælden hval på en strand på grund af udmattelse, og som man derfor var nødt til at slå ihjel. I dens mave fandt man 30 plastikposer”, siger Vidar Helgesen til Reuters.

Betydelige fremskridt hos flere nationer
Kina er den største producent af plastaffald, men her man begyndt at gøre en indsats for at skære ned, lyder det fra Erik Solheim, leder af United Nations Environment Programme.

”Hvis der er en nation, der i øjeblikket ændrer sig hurtigere end nogen anden, så er det Kina. Regeringens hastighed og beslutsomhed om at ændre sig er enorm”.

Med sidste uges beslutning blev landene enige om at begynde at overvåge mængden af ​​plastik, der bliver sat i havet.

Læs også: Nyt initiativ skal gøre plastforbrug cirkulært

"Selv om dette ikke er en traktat, kan vi alligevel se betydelige fremskridt rundt omkring. Således har 39 lande meddelt, at de vil forpligte sig til at reducere mængden af den plastik, der ryger i havene”, fortæller Sam Barrat, chef for Public Advocacy and Communications hos FN, til Reuters.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online