Miljøstyrelsen lancerer grønt Rejsehold

Frem mod næste år sætter Miljøstyrelsen et nationalt Rejsehold på vejene, der skal hjælpe virksomheder med at fremme cirkulær økonomi og grøn omstilling i indkøb.

Rejseholdet vil først tilbyde virksomheder workshops i København og Aarhus. Arkivfoto..

29.09.2021

CSR.dk

Møbler, transport, kontorudstyr og frokostordninger. Når landets virksomheder køber ind til forretningen, kan det samlet set udgøre en væsentlig miljøpåvirkning. Og selvom flere virksomheder er villige til at ændre sin indkøbsstrategi til en grønnere løsninger, kan det være uigennemskueligt, hvor man skal starte.

Den hjælp bliver nu stillet til rådighed gennem Miljøstyrelsens nye Rejsehold, der har til formål at styrke bæredygtig viden og kompetencer hos de private indkøbere gennem workshops, webinarer og gratis én-til-én vejledning. Det skal resultere i et lavere klima- og miljøaftryk fra de varer og services, som købes – og i mange tilfælde skal det også give en økonomisk besparelse til virksomheden selv.

Læs også: Analyse: Dansk, grøn innovation kan blive bedre

Hos Miljøstyrelsen glæder man sig til at optimere virksomhedernes bæredygtighedsindsats:

”Virksomhederne er selv meget bevidste om den rolle, de spiller, og vi oplever en stigende efterspørgsel på viden om, hvordan de kan bidrage til et mere bæredygtigt forbrug; også i forhold til egen drift. Virksomhedernes indkøb har været lidt oversete i deres strategier og indsatsplaner, så vi glæder os over, at vi med Rejseholdet kan sætte skub i den del af bæredygtighedsarbejdet”, siger kontorchef, Susanne Ulrich.

Bred vifte af hjælp
Som første led i rejseholdsrådgivningen inviterer Miljøstyrelsen til workshop i henholdsvis Aarhus og København. Her vil deltagerne blandt andet blive introduceret til, hvordan indkøbsfunktionen kan udgøre et strategisk værktøj i virksomhedens bæredygtighedsarbejde.

Der gives også indblik i relevante og anvendelige metoder og værktøjer, som kan benyttes i de fremtidige indkøb. Workshoppen henvender sig til ansatte i indkøbs-, miljø- og ledelsesfunktioner i private virksomheder.

Læs også: Det er If eller ud: Forsikringsselskab kræver øget ESG fra erhvervskunder

Foruden de to workshops vil Rejseholdet udbyde seks webinarer. Webinarerne vil hver især være rettet mod ét specifikt produkt- eller serviceområde og give indblik i, hvilke klima- og miljøforhold der er vigtige at forholde sig til – og hvordan.

Rejseholdet tilbyder derudover gratis én-til-én vejledning, hvor konkrete miljøproblemstillinger relateret til virksomhedens indkøb kan drøftes.

Konceptet er udviklet som led i Strategi for Cirkulær Økonomi 2018 og rådgivningsindsatsen koordineres og gennemføres af PlanMiljø.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

04.09.2026CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online