Minister: Grøn transport kan blive et erhvervseventyr

Erhvervsminister Simon Kollerup ser et stort potentiale for danske virksomheder, når det gælder eksport af grønne løsninger til transportbranchen. Og så er han klar til at hjælpe dem på hjemmefronten med at optimere deres egne forretninger, bl.a. gennem data. Hos Dansk Industri er man glade for planen.

Ved lanceringen af vækstplanen fremhævede erhvervsminister Simon Kollerup bl.a. de mange muligheder, grøn transport byder på for de danske virksomheder. Foto: Anders Kampmann.

13.01.2020

Anders Kampmann, CSR.dk

Ved den lejlighed fik vi mulighed for at spørge ministeren om, hvordan han mere specifikt ser transport- og logistikbranchens rolle i den sammenhæng, og hvilke forventninger han og regeringen har til sektoren.

”Vores logistik- og transporterhverv i Danmark kan bidrage rigtig meget til en grønnere fremtid, hvis vi formår at komprimere vores forsendelser og gods bedre, så vi får fyldt lastbilerne bedre op og undgår at flytte rundt på så meget luft, som det er tilfældet i dag”, sagde han og fortsatte:

”Det kan vi bl.a. gøre ved at få et ordentligt overblik over vores emballageflow, hvilket vi ikke har i dag, ligesom vi kan lade os inspirere af udlandet og de innovative løsninger til optimering af disse transporter, som man har der. Her i landet har vi mulighed for at bruge vores trafikdata bedre, så erhvervslivet kan få mest muligt ud af deres distribution”, forklarede Simon Kollerup.

Der er store penge på spil, og dem, der griber de muligheder først og bedst, de får også det største udbytte

Erhvervsminister Simon Kollerup

Intet øget besvær
Den øgede brug af data og den mere grundige kontrol med eksempelvis farlige varer og cabotagekørsel, som vækstplanen også lægger op til, er man fra ministerens side meget opmærksom på, ikke må føre til mere besvær og bureaukrati for de danske virksomheder.

”Jeg er meget optaget af, at vi skal gøre det her så smidigt som muligt, hvilket også vil give den størst mulige effekt for både klimaet og indtjeningen i virksomhederne. Det er klart, at der er nogle lovmæssige og etiske krav omkring brugen af data, som vi skal forholde os til, og nogle hensyn i forhold til kontrolindsatsen, men vi lover at lytte til virksomhederne, så det kommer til at fungere”, understregede han.

Regeringen har sat et ambitiøst mål om, at Danmark skal reducere sin CO2-udledning med 70 procent i 2030, og for at det skal være realistisk, skal erhvervslivet løfte sin del af byrden, lød det fra ministeren til præsentationen.

Men det skal ikke kun være et åg på nakken af virksomhederne, der er også enorme muligheder, pointerede han over for SCM.dk.

”Dansk erhvervsliv er i den grad stemplet ind på den grønne dagsorden og ser det samme potentiale, som jeg ser i form af et muligt erhvervseventyr for os, hvor danske virksomheder kan sende deres løsninger ud i verden. Der er store penge på spil, og dem, der griber de muligheder først og bedst, de får også det største udbytte”, sagde han.

Ros fra DI
Dansk Industri repræsenterer en stor portion af de virksomheder, der skal være med til at levere på regeringens grønne målsætning, og fra de i denne sammenhæng direkte berørte brancheforbund er der pæne ord til vækstplanen.

”Danske handelsvirksomheder vil gerne udnytte de store muligheder med e-handel på en mere grøn og bæredygtig måde. Så regeringens vækstplan er et kærkomment initiativ, som trækker i den helt rigtige retning”, siger branchedirektør for DI Handel, Sidsel Dyrholm Holst, der kalder emballage ”et oplagt sted at starte” bæredygtighedsindsatsen.

Hos DI Transport mener man, at regeringen peger på både nødvendige initiativer og vigtige analyser, som skal sættes i gang for at fremme et stærkt og grønt logistikerhverv.

”Danmark har en række styrkepositioner inden for transport og logistik, som bidrager til vækst og velstand i Danmark. Velfungerende logistik er samtidig med til at styrke konkurrenceevnen for det øvrige erhvervsliv. Derfor er vi meget tilfredse med, at regeringen sætter fokus på logistikbranchen”, siger branchedirektør Michael Svane, der roser planens indsatsområder.

Læs også: DI vil have intelligent grøn transport

”Vækst i e-handel og trængsel i forbindelse med bl.a. varelevering i byer er en væsentlig udfordring. Derfor er det også positivt, at regeringen vil sætte fokus på transport og logistik i forbindelse med e-handel og last-mile-levering i byerne”, siger han og fortsætter:

”Vækstplanen understreger, at velfungerende logistik er med til at reducere transportens klimapåvirkning. Samtidig skal vi se på, hvordan vi kan skabe bedre rammer for logistik og varelevering. Det kan vi gøre ved at fokusere på levering uden for myldretiden, varelevering med cykler og øget brug af modulvogntog.”

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom