Modeuge vil stille modeindustrien til ansvar i ny bæredygtighedsstrategi

Organisationen bag den berømte modeuge i København har lanceret en bæredygtig handlingsplan, der skal tydeliggøre eventens klimaprofil og skubbe modeverdenen til et øget fokus på grøn omstilling.

Den nyligt publicerede strategi beskriver, hvordan Copenhagen Fashion Week vil omdanne sin forretning med bæredygtige tiltag. .

28.01.2020

CSR.dk

Dagen før Copenhagen Fashion Week løber af staben annoncerede virksomheden en ny bæredygtig strategi gældende fra 2020 og frem til 2022.

Strategien beskriver, hvordan modeugen planlægger en overgang til en mere bæredygtig forretning ved fx at reducere klimapåvirkningen med 50 procent og implementere en ’zero waste’ politik inden 2022.

Copenhagen Fashion Week lægger i deres strategi endvidere vægt på, at der fremover skal implementeres bæredygtighedskrav og nye standarder for deltagelse i modeugen, med det formål at skubbe industrien mod grøn omstilling.

Læs også: Flere europæere vil have lovgivning om bæredygtig mode

”Alle aktører i industrien – modeuger inkluderet – bliver nødt til at stå til ansvar for deres handlinger og være villig til at ændre deres forretningsmodeller. Tidsrammen for at undgå de ødelæggende effekter klimaforandringerne har på planeten og befolkningen er på mindre end et årti, og vi er allerede vidner til de katastrofale konsekvenser i dag”, siger Cecilie Thorsmark, CEO for Copenhagen Fashion Week.

Handlingsplanen blev udviklet i 2019 af Copenhagen Fashion Weeks videnspartner In futurum, og profiler fra branchen var aktivt involveret i processen.

”Copenhagen Fashion Week er et kulturelt og kommercielt mødested for den skandinaviske modeverden. Dette giver os et enormt ansvar og potentialet til at have en skabe en betydelig ændring i industrien. Ved at tage denne retning går vi fra at være en traditionel event til en platform for industriel forandring”, siger Cecilie Thorsmark.

Mode og målsætninger
Den nye bæredygtighedsstrategi understøttes derudover af FN’s 17 Verdensmål, med særligt fokus på nummer 12, 13 og 17, for at kortlægge potentialet for en mere klimavenlig forretning.

Læs også: Ny klimavenlig teknologi på vej til modeindustrien

Mål 12, der handler om ansvarligt forbrug og produktion indgår i Copenhagen Fashion Weeks initiativer ved blandt andet at bandlyse engangsplast under hele eventen ved modeugen i august 2019. Samme år blev en 15-skridt guide udgivet som inspiration til, hvordan brands kan producere mere ansvarlige shows, præsentationer og events.

Mål 13 om klima  understøttes blandt andet ved en løbende måling af modeugens klimaaftryk med henblik på at identificere de områder, hvor det er muligt at reducere CO2 yderligere.

Slutteligt stræber Copenhagen Fashion Week med henvisning til mål 17 efter at samarbejde med ansvarlige leverandører og partnere med bæredygtige produkter eller en etableret CSR-strategi. 

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense