Multiform vil sælge genbrugskøkkener

I et opgør med brug-og-smid-væk kulturen vil den danske køkkenvirksomhed Multiform sælge brugte køkkener online – til gavn for miljøet og pengepungen. ”Det handler basalt set om at aflevere en jordklode i balance til de næste generationer”, lyder det.

Tanken bag initiativet er, at virksomhedens køkkener er af for høj kvalitet til blot at blive smidt ud, når den tidligere ejermand flytter. Arkivfoto..

02.07.2020

CSR.dk

Tanken bag initiativet er, at virksomhedens køkkener er af for høj kvalitet til blot at blive smidt ud, når den tidligere ejermand flytter eller bygger om.

Desuden giver det flere danskere mulighed for at skaffe sig et køkken af høj kvalitet, selvom økonomien ikke holder til et splinternyt af slagsen. Og køkkenerne holder længe.

”Mange af de køkkener, som vi lavede helt tilbage i 80’erne, lever den dag i dag i bedste velgående. Vi er stolte af at lave håndlavede køkkener i et design og en kvalitet, som holder i generationer. Livslang holdbarhed og bæredygtighed er to sider af samme sag for os”, siger Lars Bay-Smidt, Interim CEO for Multiform, til Horsens Folkeblad.

Kvalitet og holdbarhed
At sælge brugte køkkener over internettet er også for Multiform et opgør med brug-og-smid-væk-kulturen:

”Vi vil gerne fortælle forbrugerne om muligheden for at købe et brugt køkken i højt kvalitet, selvom det er brugt. Fordelen ved at købe det brugte køkken gennem vores platform er, at vi kvalitetssikrer og sørger for, at det er den ægte vare. Vi kan også hjælpe, hvis der mangler enkelte dele, eller der skal udbedres nogle skader”, forklarer Lars Bay-Schmidt til Horsens Folkeblad.

Dermed kommer fokus for køkkenejerne til at være på god kvalitet og lang holdbarhed, frem for at omgive sig med en masse ting, der skal smides væk efter kort tid.

Læs også: Dansk Metal: Plads til mere cirkulær økonomi i industrien

”Det handler basalt set om at aflevere en jordklode i balance til de næste generationer”, siger Lars Bay-Smidt.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup