Multiform vil sælge genbrugskøkkener

I et opgør med brug-og-smid-væk kulturen vil den danske køkkenvirksomhed Multiform sælge brugte køkkener online – til gavn for miljøet og pengepungen. ”Det handler basalt set om at aflevere en jordklode i balance til de næste generationer”, lyder det.

Tanken bag initiativet er, at virksomhedens køkkener er af for høj kvalitet til blot at blive smidt ud, når den tidligere ejermand flytter. Arkivfoto..

02.07.2020

CSR.dk

Tanken bag initiativet er, at virksomhedens køkkener er af for høj kvalitet til blot at blive smidt ud, når den tidligere ejermand flytter eller bygger om.

Desuden giver det flere danskere mulighed for at skaffe sig et køkken af høj kvalitet, selvom økonomien ikke holder til et splinternyt af slagsen. Og køkkenerne holder længe.

”Mange af de køkkener, som vi lavede helt tilbage i 80’erne, lever den dag i dag i bedste velgående. Vi er stolte af at lave håndlavede køkkener i et design og en kvalitet, som holder i generationer. Livslang holdbarhed og bæredygtighed er to sider af samme sag for os”, siger Lars Bay-Smidt, Interim CEO for Multiform, til Horsens Folkeblad.

Kvalitet og holdbarhed
At sælge brugte køkkener over internettet er også for Multiform et opgør med brug-og-smid-væk-kulturen:

”Vi vil gerne fortælle forbrugerne om muligheden for at købe et brugt køkken i højt kvalitet, selvom det er brugt. Fordelen ved at købe det brugte køkken gennem vores platform er, at vi kvalitetssikrer og sørger for, at det er den ægte vare. Vi kan også hjælpe, hvis der mangler enkelte dele, eller der skal udbedres nogle skader”, forklarer Lars Bay-Schmidt til Horsens Folkeblad.

Dermed kommer fokus for køkkenejerne til at være på god kvalitet og lang holdbarhed, frem for at omgive sig med en masse ting, der skal smides væk efter kort tid.

Læs også: Dansk Metal: Plads til mere cirkulær økonomi i industrien

”Det handler basalt set om at aflevere en jordklode i balance til de næste generationer”, siger Lars Bay-Smidt.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København