Multiform vil sælge genbrugskøkkener

I et opgør med brug-og-smid-væk kulturen vil den danske køkkenvirksomhed Multiform sælge brugte køkkener online – til gavn for miljøet og pengepungen. ”Det handler basalt set om at aflevere en jordklode i balance til de næste generationer”, lyder det.

Tanken bag initiativet er, at virksomhedens køkkener er af for høj kvalitet til blot at blive smidt ud, når den tidligere ejermand flytter. Arkivfoto..

02.07.2020

CSR.dk

Tanken bag initiativet er, at virksomhedens køkkener er af for høj kvalitet til blot at blive smidt ud, når den tidligere ejermand flytter eller bygger om.

Desuden giver det flere danskere mulighed for at skaffe sig et køkken af høj kvalitet, selvom økonomien ikke holder til et splinternyt af slagsen. Og køkkenerne holder længe.

”Mange af de køkkener, som vi lavede helt tilbage i 80’erne, lever den dag i dag i bedste velgående. Vi er stolte af at lave håndlavede køkkener i et design og en kvalitet, som holder i generationer. Livslang holdbarhed og bæredygtighed er to sider af samme sag for os”, siger Lars Bay-Smidt, Interim CEO for Multiform, til Horsens Folkeblad.

Kvalitet og holdbarhed
At sælge brugte køkkener over internettet er også for Multiform et opgør med brug-og-smid-væk-kulturen:

”Vi vil gerne fortælle forbrugerne om muligheden for at købe et brugt køkken i højt kvalitet, selvom det er brugt. Fordelen ved at købe det brugte køkken gennem vores platform er, at vi kvalitetssikrer og sørger for, at det er den ægte vare. Vi kan også hjælpe, hvis der mangler enkelte dele, eller der skal udbedres nogle skader”, forklarer Lars Bay-Schmidt til Horsens Folkeblad.

Dermed kommer fokus for køkkenejerne til at være på god kvalitet og lang holdbarhed, frem for at omgive sig med en masse ting, der skal smides væk efter kort tid.

Læs også: Dansk Metal: Plads til mere cirkulær økonomi i industrien

”Det handler basalt set om at aflevere en jordklode i balance til de næste generationer”, siger Lars Bay-Smidt.

- SMF

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København