Nemlig.com har ansvaret for chaufførerne, selvom de ikke er direkte ansat i virksomheden, viser en vurdering fra Arbejdstilsynet

Arbejdstilsynet vurderede allerede i 2019 at Nemlig.coms chauffører er at betragte som ansatte i virksomheden, til trods for at de er ansat af en selvstændig vognmand og ikke direkte af Nemlig.com.

21.04.2021

CSR.dk

De sidste mange uger har Nemlig.com mødt massiv modstand efter afsløringer om dårlige arbejdsforhold blandt deres chauffører, og om hvorvidt ansvaret skal placeres hos Nemlig.com eller ej. 

En sag fra 2019 viser nu, at Arbejdstilsynet allerede dengang vurderede at Nemlig.coms chauffører er at betragte som ansatte i virksomheden, til trods for at de er ansat af en selvstændig vognmand og ikke direkte af Nemlig.com.

Det skiriver Politiken.

Sagen fra 2019 omhandlede en tilskadekommen chauffør, hvor Nemlig.com fraskrev sig ansvaret med begrundelsen, at chaufføren ikke var direkte ansat af Nemlig.com selv, men af en underleverandør.

Læs også: Dårlige arbejdsforhold blandt Nemlig.coms chauffører rækker langt tilbage

I sagens afgørelse skriver Arbejdstilsynet: ”Nemlig.com anses som arbejdsgiver for chauffører, der leverer varer til Nemlig.coms kunder”, og henviser til, at det ikke er vognmanden, men Nemlig.com som planlægger chaufførens leveringsrute via en app og kontrollerer chaufførens arbejde. Afgørelsen slår altså helt klart fast, at chaufførerne er at betragte som lønmodtagere hos Nemlig.com og ikke selvstændige.

Læs også: Nemlig.com under voldsom kritik for deres chaufførers arbejdsvilkår

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) er i dag kaldt i samråd om Nemlig.com-sagen af SF og Enhedslisten. Her forventes det at afgørelsen fra 2019 vil spille en central rolle for de rullende sager.

Jette Gottlieb (EL) vurderer at Nemlig.com sagen fremadrettet vil kunne danne grundlag for lignende virksomhedskonstruktion, som stadig flere virksomheder forsøger at bruge i platformsøkonomien.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

13.08.2026CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup