Nordisk samarbejde vil gøre kulturen CO2-neutral

Kulturlivet kan på flere måder mindske sit klimaaftryk. Men de nordiske kulturministre vil nu hjælpe branchen på vej ved at gøre viden, metoder og værktøjer for klimaberegning og -kompensation nemmere tilgængelig i hele Norden.

De ekstra midler skal hjælpe den nordiske kulturbranche arbejde med klimakompensation, så dens klimaaftryk mindskes. Foto: Dmytro Sidelnikov / 123RF.

04.11.2022

CSR.dk

Der er blevet iværksat mange satsninger, som skal bidrage til en grøn omstilling af kultursektoren. Flere institutioner og aktører i Norden har værdifulde kompetencer, som flere bør have adgang til, og der findes dermed et stort potentiale for større koordinering, strategisk udarbejdelse og udveksling af viden, metoder og retningslinjer på nordisk niveau. 

Det er ministrenes udgangspunkt i det nye forslag om et pilotprojekt med fokus på klimakompensation, der blev vedtaget på ministrenes onsdagsmøde i Helsingfors i sidste uge.

”Den nordiske kultursektor bakker op om den grønne omstilling og er i fuld gang med projektet Bæredygtige kulturoplevelser, som vi nu styrker med en halv million danske kroner. Sammen vil vi arbejde for et grønnere kulturliv og bane vej for, at aktører med fokus på bæredygtighed deler deres viden og værktøjer med andre,” siger Anette Trettebergstuen, som er Norges kultur- og ligestillingsminister og formand for Nordisk Ministerråd for Kultur i 2022.

Pilotprojektet skal involvere både repræsentanter fra de nordiske støtteprogrammer og eksperter inden for håndtering af klimakompensation. Målet er at støtte vidensudvekslingog skabe større klimabevidsthed.

Læs også: Klimarapporter i opråb: Kalder på handling på den korte bane

Projektet skal støtte udarbejdelsen af værktøjer og retningslinjer, som kan hjælpe kulturprojekter med at budgettere for klimakompensation. Projektet vil dermed kunne bidrage til øget bevidsthed om klimakompenserende indsatser – også hos de myndigheder, der forvalter støtte til kultursektoren.  

Projektet inkluderer En grøn vejviser til kulturlivet i Norden, som overordnet skal gøre det nemmere for nordboerne at vælge bæredygtige kulturoplevelser, og BæredygtighedsLAB, som ser nærmere på forbindelsen mellem undervisnings- og kultursektoren, når det gælder bæredygtighed.

Inden for rammerne af projektet bliver der også gennemført et studie, hvor kønsopdelt information om kulturforbrug sammenlignes med klimaaftryk fra forskellige kulturoplevelser.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København