Nu bruger vi flere ressourcer, end Jorden har til rådighed

I går var det Earth Overshoot Day, som er dagen, hvor vi har opbrugt de naturressourcer, som Jorden har til rådighed for hele året. Sidste år indtraf dagen seks dage senere, nemlig den 8. august.

I Danmark er vi en af de helt store syndere, når det kommer til forbrug af naturressourcer. Således forbruger vi, som om vi havde 3,6 jordkloder. Det svarer til det dobbelte af verdensgennemsnittet. Arkivfoto..

03.08.2017

CSR.dk

Igen I 2017 har vi opbrugt de naturressourcer, som Jorden har til rådighed for hele året, længe før året egentlig er slut.

Og i år sker det endnu tidligere, end det var tilfældet i 2016, viser en ny undersøgelse fra Global Footprint Network, der er WWF Verdensnaturfondens globale analysepartner.

Således blev den 2. august til årets Earth Overshoot Day, som sidste år indtraf seks dage senere, nemlig den 8. august.

Dansk forbrug er det dobbelte af det globale
Globalt er vores forbrug, som om vi havde 1,7 jordklode til rådighed, og i Danmark er vi en af de helt store syndere.

Således forbruger vi, som om vi havde 3,6 jordkloder til rådighed, hvilket gør det danske forbrug til det dobbelte af verdensgennemsnittet.

Læs også: Forskere advarer: Massedød blandt dyrearter

Til det udtaler Bo Øksnebjerg, der er generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden:

”Vi står midt i en naturkrise. Vi overfisker verdens fiskebestande. Vi fælder regnskovene og udpiner klodens landbrugsjord. Vi presser verdens vandressourcer og udleder for meget CO2, så kloden får hedeslag. Menneskets overforbrug presser simpelthen naturen og dyrene mere, end Jorden kan klare”.

Derfor foreslår Bo Øksnebjerg, at vi i fremtiden skal blive bedre til at forbruge smartere og producere mere bæredygtigt, både globalt og nationalt.

Flere tænker grønne tanker
I forbindelse med Earth Overshoot Day er der dog også flere virksomheder, der har taget initiativ til en grønnere tankegang.

Læs også: Nyt værktøj til klimavurdering af fonde

Hos den internationale miljøorganisation Greenpeace henviser man blandt andet til artiklen ”10 things you’ve always wanted to ask about living zero waste”, hvor læserne kan få et indblik i, hvordan det er at leve uden at købe varer, der er skadelige for miljøet.

Hos SEPA, der er et skotsk miljøbeskyttelsesagentur, har man i forbindelse med Earth Overshoot Day annonceret en forpligtigelse til at reducere dækaffald, som udgør et af Skotlands største miljøproblemer.

Også hos nonprofitorganisationen Global Footprint Network har man reageret på den tidlige dato for Earth OverShoot Day.

Således har organisationen, i samarbejde med mere end 30 partnere, forpligtet sig til initiativet MoveTheDate, der handler om at fremhæve løsninger, der kan inspirere befolkningen til at deltage aktivt i kampen om at flytte Earth Overshoot Day til senere på året.

Læs også: Rapport: Indkøb er centralt for en bæredygtig fremtid

En kedelig udvikling
Globalt forbruger befolkningen Jordens ressourcer hurtigere og hurtigere. For 17 år siden skulle vi helt frem til slutningen af september, før Jorden ikke længere kunne følge med vores forbrug.

I øjeblikket ligger Danmark på en 18. plads over lande, som overforbruger mest, mens Sverige ligger på en 12. plads.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.05.2025CSR.dk

Politiske beslutninger årsag til langsom udbygning af vedvarende energi

02.05.2025CSR.dk

Klimaforandringerne rammer Danmark: I forreste række står boligejerne

30.04.2025Dagrofa aps

Sponseret

SPAR styrker lokal indsats for en renere natur – nu kan kunderne også være med

29.04.2025Nilfisk

Sponseret

Nilfisk forpligter sig til Net-Zero-mål inden 2040

28.04.2025BSR

Sponseret

Climate and Nature Integration 101: In Conversation with Helen Crowley

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Strategisk ESG-kommunikation

Du lærer at bruge indsigter fra din organisations ESG-indsats til strategisk kommunikation. Dine undervisere Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

30.04.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.05.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

06.05.2025

Sted

Online

Beierholm
Webinar
Biodiversitet i et værdikædeperspektiv (2/2)

Hvordan påvirker din virksomhed biodiversiteten – og hvordan påvirker biodiversiteten din virksomhed? Tilmeld dig vores webinar og få en introduktion til de centrale begreber inden for biodiversitet og økosystemer. Vi undersøger, hvordan de påvirker virksomheders drift og værdikæde, og hvordan du kan arbejde strategisk med dem.

Dato

06.05.2025

Tid

08:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
HYBRID-SEMINAR Hvordan knækker vi affaldskurven og øger genbrug? - de danske ambitioner og tiltag

Hvordan kan vi sikre, at vi ikke blot overholder EU’s krav, men også går forrest i udviklingen af en cirkulær økonomi? Hvordan kan danske virksomheder, organisationer og offentlige instanser samarbejde om at reducere affaldsproduktionen og fremme genbrug?

Dato

06.05.2025

Tid

12:30

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V