Nu går Det Grønne Forskernetværk i luften

Der var mere end fuldt hus, da forskere fra landets universiteter inviterede til lanceringen af Det Grønne Forskernetværk – et netværk, der skal styrke deres stemme i den offentlige debat, presse universiteter mod en grønnere retning og etablere nye indbyrdes samarbejder.

Under oplægget ytrerede flere bekymringer for, at deres forskning bliver stempler som ikkevidenskabeligt. Arkivfoto..

30.03.2023

CSR.dk

Mandag kunne Mads Ejsing, postdoc ved Institut for Statskundskab på Københavns Universitet og en af initiativtagerne, byde omkring 100 forskere velkommen til lanceringen af Det Grønne Forskernetværk i Læderstræde København.

Et netværk, der ifølge Ejsing ikke kunne kickstartes på et mere relevant tidspunkt taget Klimrådet og FN’s seneste, nedslående rapporter taget i betragtning.

Netværket har nemlig til formål at stille spørgsmålstegn ved, hvilken funktion klimaforskere har i samfundet, når det kommer til kampen mod klimaforandringer. Det skriver Uniavisen, som var til stede under offentliggørelsen.

Læs også: Forskere bruger AI til at få viden om bæredygtig kost på Twitter

”Skal vi bare leve op til det klassiske forskerideal om at levere viden, eller skal vi som dem, der ved mest om emnet også tage et ansvar for, hvad vi stiller op med den,” sagde Mads Ejsing blandt andet ifølge Uniavisen.

Målet for det nye netværk er derfor at opstille et rum til klimaforskere og deres stemme i den offentlige debat, opsætte nye forskningssamarbejder – gerne på tværs af universiteter – og presse landets universiteter til at blive grønnere.

Bekymringer blev luftet
Under annonceringen blev det også gjort klart, at forskerne har flere refleksioner i forhold til deres virke – især i forbindelse med at blive aktivistisk forsker og frygten for at blive reduceret som venstreorienterede.

Læs også: Forskere protesterer mod EU: Lad være med at ofre den grønne omstilling

”Vi vil uundgåeligt møde modstand og blive sat i kasser, når vi blander os i debatten. Mine kollegaer frygter at blive stemplet som politiske, fordi det for mange er ensbetydende med ikkevidenskabelige. Men vi må kæmpe for, at vi kan forblive troværdige, selv om vi også forholder os til vores viden,” fortalte en af forskerne ifølge Uniavisen.

Det er alle tanker og overvejelser, som Mads Ejsing håber, at netværket kan afhjælpe.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

10.03.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vestforbrænding og Copenhagen Infrastructure Partners indgår partnerskab om CO2-fangstprojekt

07.03.2025CSR.dk

Ny Alliance for produktlevetid for elektronik på vej

07.03.2025DEN DANSKE NATURFOND

Sponseret

Sådan sætter tøjbrand positive aftryk med Naturfonden

06.03.2025SustainBusiness

Sponseret

Omnibus – med Amanda Koefoed Simonsen

06.03.2025NRGreen ApS

Sponseret

Derfor er batterianlæg en gamechanger i den grønne omstilling

06.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

ISO 14001 Intern Auditor

06.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Uddannelse
ESG-rapportering for praktikere

Erhvervsakademi Aarhus udbyder i samarbejde med rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO et kompetencegivende uddannelsesforløb, der hjælper dig med at forstå bæredygtighed og navigere i EU's nye lovkrav inden for ESG-rapportering.

Dato

10.03.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

CEMAsys
Webinar
WEBINAR: How the EU Omnibus affects Corporate Sustainability Reporting

Join Konstantin, our CSRD expert and product specialist, as he unpacks the latest regulatory updates and explains why ESG reporting remains crucial despite the adjustments. Learn what’s changing, what stays the same, and how to stay ahead in the evolving compliance landscape. The session includes a Q&A, giving you the opportunity to ask your most pressing questions directly to Konstantin.

Dato

10.03.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Få viden om ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Har du et krav om, er du interesseret i, eller ønsker du blot at undersøge muligheden for en certificering i en af de generiske standarder: ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001? Så gå ikke glip af vores webinar onsdag den 12. marts 2025, hvor du bliver introduceret til standarderne i korte træk samt får forståelse for kravene og virksomhedens forpligtelser i forbindelse med en certificering.

Dato

12.03.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: The business case for nature

Webinar 1: The business case for nature In this webinar we will dive into the scale of the nature crisis, international agreements and frameworks, and relevant EU legislation.

Dato

12.03.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

PwC Danmark
Webinar
The Omnibus Proposal

What Does It Entail and What Are the Implications?

Dato

13.03.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Webinar: Sådan arbejder du aktivt med din Code of Conduct

Fra papir til praksis. Vi lancerer vores nye Code of Conduct (CoC) og tilhørende vejledning, der hjælper virksomheder med at sikre, at CoC bliver et aktivt redskab til at fremme bæredygtighed og ansvarlig forretningspraksis i deres værdikæder.

Dato

13.03.2025

Tid

10:00

Sted

Online Zoom