Nu kan du få afprøvet og finansieret din klimavenlige mad

Nu kan fødevarevirksomheder få hjælp til at udvikle nye, klimavenlige fødevarer sammen med fødevaregiganten Coop og Danmarks grønne tænketank Concito.

Hjælpen kan komme i form af eksperters gode råd til dyrkning - og meget andet. .

18.08.2020

CSR.dk

Erhvervshus Sydjylland og Brobygning Middelfart leder lige nu efter fødevarevirksomheder med ambitioner om at producere mere klimavenligt.

Produktionen af fødevarer koster dyrt i klimaregnskabet, og en reduktion af CO2-trykket gennem nye bæredygtige produktionsformer eller produkter vil bidrage betragteligt til et bedre klima.

Læs også: Danskerne ønsker mere politisk fokus på klimavenlig mad

Også blandt forbrugerne er der en voksende efterspørgsel på klimavenlige fødevarer.

"Der er ingen tvivl om, at alle brancher kommer til at bidrage til at nå de ambitiøse klimamål, som er sat for Danmark og snart også for EU, og derfor vil dansk klimavenlig mad også være noget, som kan eksporteres til den øvrige verden", vurderer projektchef Andreas Cæsar Møller Jensen fra Erhvervshus Sydjylland.

Hjælp til udvikling og adgang til virkeligheden
Udvælges man til forløbet, får man adgang til at prøve sin ide af i markedet sammen med forretningsudviklingseksperter.

"Måske ligger der nogle idéer ude i virksomhederne, som bare skal kvalificeres lidt, og det er her, vi gerne vil hjælpe med udviklingen", siger Lene Lawaetz fra Brobygning Middelfart.

Deltagende virksomheder får viden om grøn omstilling fra eksperter fra Concito, og de får feedback fra markedet, fordi de endelige idéer også bliver lagt på Coops platform for crowdfunding, Klimafunding. Platformen bygger på konceptet omkring crowdfunding, som er en måde, hvor man rejser penge til et projekt gennem små og store bidrag via internettet.

Det er Erhvervshus Sydjylland og Brobygning Middelfart, som står for udvælgelsen af de 5-10 virksomheder, som derefter skal arbejde med deres idé på tre workshops. Man skal søge inden 7. september her. Kravene for at deltage er, at man er en fødevarerelateret dansk virksomhed, som er motiveret for at arbejde for at blive mere klimavenlig

"Vi er vant til at arbejde med fødevarevirksomheder, som udvikler produkter. Vi har en lang række af virksomheder i vores tilskudsprogrammer, og derfor er det oplagt at være med i det her partnerskab", siger Andreas Cæsar Møller Jensen, projektchef fra Erhvervshus Sydjylland.

Læs også: Sådan gør du din forsyningskæde bæredygtig

"Det er ikke afgørende, hvor langt man er i processen. Men man skal være indstillet på at give den gas på tre workshops", forklarer Lene Lawaetz, direktør Brobygning Middelfart.

De tre workshops afvikles i henholdsvis Middelfart 15. september, Århus 23. september og som online videomøde 22. oktober.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves I Transport & Logistik

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i transport- og logistikbranchen.

Dato

11.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DTU
Event
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30