29.04.2021 | Klima, miljø og energi
Nu også i Danmark: To virksomheder får lån med ESG-afhængige renter
Jo flere mål for bæredygtighed Coop og Pandora når de kommende tre år, jo billigere bliver deres banklån.
Grønne resultater giver plus på kontoen, for virksomheder med lån, hvor lånebetingelserne er koblet til bæredygtighed.
Coop og Pandora er som nogle af de første virksomheder i Danmark blevet godkendt til ESG-omfattede lån, hvilket betyder, at jo flere mål for bæredygtighed virksomhederne når de kommende år, jo billigere bliver deres banklån.
Hos bankerne forventer man, at kreditaftaler bundet op på bæredygtighed bliver langt mere udbredte de kommende år.
”I Nordea er vores ambition at hjælpe vores kunder med at nå deres bæredygtighedsmål. Netop ved at koble prisen på et lån sammen med, hvor langt man er med at nå sin ESG-målsætning skaber man en effektiv og sund incitamentsstruktur. Det er låntyper, vi kommer til at se langt mere til i den kommende tid,” siger Peder Bach, bankdirektør med ansvar for storkunder i Nordea Danmark, som har ageret Sustainability Coordinator.
”Det er en historisk milepæl for Coop. På baggrund af vores mangeårige arbejde med bæredygtighed og vores ambitiøse planer for området, kan vi nu høste en direkte finansiel gevinst ved at optage grønne lån,” siger administrerende direktør Kræn Østergård Nielsen, Coop.
Læs også: Bæredygtighed tiltrækker billige penge
På klima-området har Coop forpligtet sig til at reducere CO2 udledningen fra Coops driftsaktiviteter med 75 procent i 2025 sammenlignet med 2018 samt at blive godkendt under Science Based Targets.
”Vi skal skabe konkrete målbare forbedringer for klimaet og for arbejdsforholdene for medarbejderne hos vores leverandører. Dermed er det at drive en ansvarlig virksomhed ikke længere kun vigtig for kunderne og for samfundet, men også for vores finansieringsmuligheder og har direkte betydning for bundlinien,” siger ansvarlighedsdirektør Signe D. Frese, Coop.
Hos Pandora har man et mål om at blive CO2-neutral i egen drift inden 2025 og kun bruge genbrugt sølv og guld inden 2025.
Her kan låneomkostningerne også stige eller falde afhængigt af Pandoras fremskridt med de to bæredygtighedsmål.
”Pandora har sat sig for at blive en CO2-neutral og cirkulær virksomhed. Denne type lån forbinder virksomhedens kapitalstruktur med vores bæredygtighedsdagsorden og skaber et meget tydeligt incitament for os til at nå vores mål. Det bekræfter også det økonomiske samfunds påskønnelse af vores bæredygtighedsstrategi, ”siger CFO Anders Boyer.
- MTN
Endnu ingen kommentarer - du kan starte debatten nedenfor.
Deltag i debatten
Du skal være registreret bruger og logget ind, for at kunne oprette kommentarer.
Menneskerettigheder

Migrantarbejdere i Qatar bør have del i overskuddet fra VM
Trods visse forbedringer over de sidste 10 år, bør Fifa give milliarder i kompensation til migrantarbejdere i Qatar efter VM er gennemført.
Strategi & ledelse

Telia åbner for salg af brugte mobiler
I et nyt koncept kan forbrugere nu få mulighed for at aflevere og købe brugte mobiler. Konceptet er både en fordel for kunden og kloden, mener direktør.
Samfund

Danmark skal vise klimavejen for 100 europæiske storbyer
BLOX og Dansk Industri skal - sammen med et konsortium af danske og europæiske partnere – være med til at finde løsninger, som 100 storbyer kan trække på.
Klima, miljø og energi

Råd: Alle virksomheder bør lave klimaregnskaber
Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål har netop offentliggjort syv råd, der blandt andet opfordrer alle virksomheder til at opgøre og rapportere klimaaftryk. Kravet vil alligevel komme fra andre aktører, mener formand for FSR.
Klima, miljø og energi

Havvind skal levere halvdelen af EU's grønne energi
Den nye Esbjerg-erklæring, der skal gøre Nordsøen til et grønt kraftcenter, er en prægtig plan, og den bakkes op af endnu større planer fra EU. Nu skal de bare udføres.
Strategi & ledelse

Ledere er afgørende for den grønne omstilling
Danmark kommer ikke i mål med grøn omstilling uden ledere, lyder det fra eksperter, ledere og politikere, der har bidraget til publikationen ”Klima kræver ledelse”, som organisationen "Lederne" sendte ud i verden i denne uge.