Ny alliance skal hjælpe USA og udbrede dansk vandteknologi

Et nyt dansk samarbejde mellem det offentlige og private virksomheder skal hjælpe tørkeramte områder i USA og samtidig styrke promoveringen af dansk vandteknologi. Grundfos er en af partnerne bag alliancen.

Det kæmpestore land på den anden side af Atlanten slås netop nu med forskellige problemstillinger - eksempelvis de historiske tørkeudfordringer i Californien. Her er der et stort behov for energieffektive og vandbesparende løsninger til vandforsyningerne. Foto: Grundfos.

15.02.2016

CSR.dk

Et nyt offentligt-privat samarbejde skal ’booste’ den danske vandteknologi i forskellige amerikanske stater, bla. Californien. Det oplyser Grundfos, der sammen med Udenrigsministeriet, Industriens Fond, førende danske vandforsyninger og en række andre virksomheder er en del af den nye vandalliance. Samarbejdet har fået navnet Water Technology Alliance (WTA).

Dansk vandteknologi i høj kurs
Danmark er i forvejen kendt rundt om i verden for sine grønne virksomheder og dansk vandteknologi er populær i eksempelvis USA, hvor den nu skal endnu mere i spil.

Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise

”Både vand og spildevand har udviklet sig til kritiske udfordringer i USA. Med dannelsen af WTA støtter vi den danske vandindustri i bestræbelserne på at slå igennem her”, siger den danske generalkonsul i Chicago, Jakob Andersen, i en pressemeddelelse og fortsætter:

”Det er vores stærke overbevisning, at samarbejdet mellem de amerikanske vandselskaber og den danske vandindustri vil komme til at blomstre og drage fælles fordele af den indsats, der kan gøres gennem alliancen”, siger Jakob Andersen.

Mange forskellige ekspertiser til at finde vandløsningerne
Med så mange forskellige partnere i samarbejdet, kan WTA trække på forskellige ekspertiser og dermed forskellige inputs, når nye vandløsninger skal findes. Grundfos nævner selv, at firmaet har løsninger inden for både vandforsyning og spildevandshåndtering, som i høj grad har vand- og energieffektivitet i fokus.

Læs også: Nu kan industrien forvandle giftigt spildevand til rent vand

”Vi er spændte på at deltage aktivt i partnerskabet, og vi er glade for at få en mulighed for at gøre en endnu større forskel i USA”, siger group vice president hos Grundfos, Kenth Hvid Nielsen.

De andre virksomheder, der er en del af WTA er Aarhus Vand, Danfoss, DHI, Kamstrup, Rambøll Biometrics, Smith Innovation, Skytem og Kock.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense