Ny alliance skal hjælpe USA og udbrede dansk vandteknologi

Et nyt dansk samarbejde mellem det offentlige og private virksomheder skal hjælpe tørkeramte områder i USA og samtidig styrke promoveringen af dansk vandteknologi. Grundfos er en af partnerne bag alliancen.

Det kæmpestore land på den anden side af Atlanten slås netop nu med forskellige problemstillinger - eksempelvis de historiske tørkeudfordringer i Californien. Her er der et stort behov for energieffektive og vandbesparende løsninger til vandforsyningerne. Foto: Grundfos.

15.02.2016

CSR.dk

Et nyt offentligt-privat samarbejde skal ’booste’ den danske vandteknologi i forskellige amerikanske stater, bla. Californien. Det oplyser Grundfos, der sammen med Udenrigsministeriet, Industriens Fond, førende danske vandforsyninger og en række andre virksomheder er en del af den nye vandalliance. Samarbejdet har fået navnet Water Technology Alliance (WTA).

Dansk vandteknologi i høj kurs
Danmark er i forvejen kendt rundt om i verden for sine grønne virksomheder og dansk vandteknologi er populær i eksempelvis USA, hvor den nu skal endnu mere i spil.

Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise

”Både vand og spildevand har udviklet sig til kritiske udfordringer i USA. Med dannelsen af WTA støtter vi den danske vandindustri i bestræbelserne på at slå igennem her”, siger den danske generalkonsul i Chicago, Jakob Andersen, i en pressemeddelelse og fortsætter:

”Det er vores stærke overbevisning, at samarbejdet mellem de amerikanske vandselskaber og den danske vandindustri vil komme til at blomstre og drage fælles fordele af den indsats, der kan gøres gennem alliancen”, siger Jakob Andersen.

Mange forskellige ekspertiser til at finde vandløsningerne
Med så mange forskellige partnere i samarbejdet, kan WTA trække på forskellige ekspertiser og dermed forskellige inputs, når nye vandløsninger skal findes. Grundfos nævner selv, at firmaet har løsninger inden for både vandforsyning og spildevandshåndtering, som i høj grad har vand- og energieffektivitet i fokus.

Læs også: Nu kan industrien forvandle giftigt spildevand til rent vand

”Vi er spændte på at deltage aktivt i partnerskabet, og vi er glade for at få en mulighed for at gøre en endnu større forskel i USA”, siger group vice president hos Grundfos, Kenth Hvid Nielsen.

De andre virksomheder, der er en del af WTA er Aarhus Vand, Danfoss, DHI, Kamstrup, Rambøll Biometrics, Smith Innovation, Skytem og Kock.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online