26.11.2021  |  Klima, miljø og energi

Ny bogserie: Grøn Omstilling for Virksomheder

Indhold fra partner Hvad er dette?

Danske virksomheder står overfor en af de største forandringer i nyere tid, måske siden industrialiseringen. Grøn omstilling og cirkulær økonomi kommer til at forandre alt for virksomhederne – deres markedssituation, produkter og forretningsmodeller.

Virksomhederne er det vigtigste hjul i den grønne omstilling, for de skal drive forandringen i værdikæderne og forbrugeradfærden, men de skal også til at tage et helt nyt ansvar i samfundet. EU’s Green Deal har fastsat rammerne for et indre grønt marked i 2030 og overgangen til en cirkulær økonomi, ligesom FN’s verdensmål er en plan for, hvordan vi sammen får gjort op med alt for lange, globale værdikæder, som er afkoblede og hvor de fleste har mistet indsigten i, hvordan produkterne fremstilles.

På trods af et stigende antal bæredygtighedsmærker er forbrugerne ikke i stand til at tage et bæredygtigt valg på et reelt grundlag, fordi mange virksomheder har tabt nærheden, gennemsigtigheden og sporbarheden i fremstillingen af ting. Forsyningskæderne har vist sig sårbare, og verden er nødt til at blive uafhængig af udvindingen af jomfruelige råstoffer og fossile brændsler. Dette danner blandt andet grundlag for, at især den cirkulære økonomi bliver en del af virksomheders forretningsstrategi.

Baseret på praksis og erfaring fra andre

KLS PurePrints bestyrelsesmedlem, Gitte Haar, der er én af de førende eksperter i grøn omstilling og cirkulær økonomi og har 15 års erfaringe på området, udgav i oktober bogserien: Grøn omstilling for virksomheder. Bogserien består af tre bøger og en casesamling af virksomheder, der har arbejdet indgående med den grønne omstilling i mange år. Serien vil hjælpe virksomheder med at blive klogere på, hvad bæredygtighed og cirkulær økonomi egentlig dækker over og hvordan klimaneutralitet kan blive et lokomotiv for en reel omstilling til bæredygtighed, hvis virksomhederne tør tænke helhedsorienteret.

Bøgerne giver et grundigt indblik i cirkulær økonomi og koblingen til omstilling til klimaneutralitet og præsenterer relevante værktøjer og metoder, som virksomhederne kan gøre brug af i deres arbejde med den grønne omstilling, men først og fremmest kan ledelserne bliver klogere på, hvorfor de skal i gang. Verdensmålene gennemgås i en virksomhedskontekst og der præsenteres et strategihus med verdensmålene, så virksomhederne kan prioritere de relevante verdensmål.

Anbefalinger fra anerkendte erhvervsfolk

Bøgerne anbefales af flere kendte erhvervsfolk, og her kan du læse uddrag af nogle af anbefalingerne fra bøgernes forord:

”Bøgerne vil fungere som et godt udgangspunkt for at komme i gang. Serien giver en god forståelse af de udfordringer, vi som klodens beboere står overfor og de store behov for forandring, der er helt aktuelle. Som erhvervsleder får du en række konkrete værktøjer at arbejde med, mens casesamlingen bidrager med erfaringer fra nogle af de danske frontløbere indenfor cirkulær økonomi,” skriver Thomas Bustrup, Vicedirektør i Dansk Industri.

”Jeg kan på det varmeste anbefale alle, som involveres i bæredygtighedsprojekter at investere nogle få timer i selskab med denne bog. Det er en investering af tid som tjener sig hjem mange gange når først arbejdet iværksættes.” skriver Steen Løkke Pedersen, forhenværende Global Managing Partner hos Deloitte Business Proces Solutions om bog nummer 2 i bogserien.

”I Gittes bog 4 er blandt andet medtaget 10 danske SMV-virksomheder som har arbejdet med cirkulær økonomi igennem mange år. De spænder over fire betydende fremstillingssektorer. Deres erfaringer og udfordringer er åbent og ærligt beskrevet i en detaljeret selvevaluering, der afsluttes med Gittes overordnede kommentarer til casen, skriver Jesper Jarlbæk, professionelt bestyrelsesmedlem og formand i Danish Business Angels.

Læs mere om bøgerne på www.17verdensmål.dk , www.klspureprint.dk eller www.c-c-e.dk

Mere fra KLS PurePrint A/S

KLS PurePrint A/S

www.kls.dk

  • kls@kls.dk
  • 36 34 29 00
  • Jernholmen 42 A, 2650 Hvidovre

KLS PurePrint har som mål at være verdens grønneste trykkeri. Vi producerer tryksager og emballage, produceret helt uden skadelige kemikalier og tungmetaller.Virksomheden har som et af kun tre selskaber i verden blevet certificeret i henhold til den skrappeste miljøcertificering, Cradle to Cradle certificering. Som det eneste trykkeri i Skandinavien er virksomheden 100% CO2 neutral.Produktet…

Se virksomhedsprofil  

  CSR.dk anvender cookies, som vi bruger til at huske dine indstillinger og statistik m.m. Når du fortsætter med at bruge websitet accepterer vores nye cookie- og persondatapolitik. Læs mere