Ny fond støtter projekter indenfor genoprettelse af verdens økosystemer

Naturen er en af vores bedste muligheder for at forebygge klimaforandringer, mener flere eksperter.

30.03.2021

CSR.dk

En ny fond, ledet af FN's miljøprogram (UNEP) og International Union for the Conservation of Nature (IUCN), udsteder nu legater til projekter, der fokuserer på at genoprette verdens økosystemer, skriver UNEP på deres hjemmeside.

Klimaforandringerne er en fortsat stigende trussel for menneskeheden, og alene sidste år blev omkring 50 millioner mennesker direkte ramt af oversvømmelser, tørke og storme ifølge UNEP's Adaptation Gap Report 2020.

Naturen kan være løsningen
Naturen er samtidig en af vores bedste muligheder for at forebygge klimaforandringer, mener flere eksperter.

Grønne områder i byerne sænker temperaturerne og reducerer hedebølge, på kysterne forhindrer mangroveskove oversvømmelser og på bjergskråninger kan træer forhindre laviner og jordskred.

Et godt eksempel er Den store grønne mur i Afrika, et 8.000 km bånd af træer og buske over hele Afrikas bredde. Muren skal forhindre ørkendannelse ved at bevare fugt i jorden og holde jorden intakt. Det bringer større fødevaresikkerhed til et usædvanligt tørt område ved at forbedre jorden til afgrøder. Samtidig trækkes millioner af ton kulstof ud af atmosfæren.

Læs også: Biodiversitet var hovedtema på klimatopmødet ’One Planet Summit'

Økonomisk giver det også god mening
Der er et enormt økonomisk potentiale i naturbaserede løsninger. Hver dollar, der investeres i genoprettelse af økosystemer, genererer mellem syv og 30 dollars i overskud. At beskytte skove og mangrover alene kan forhindre globale økonomiske tab som følge af klimaforandringer på over 500 milliarder dollars årligt inden 2050.

Det kan ligeledes være med til at skabe jobs i en tid med COVID-19 og økonomisk usikkerhed. Mellem 10 og 40 job understøttes per en million dollars investeret i naturbaserede løsninger, hvilket er næsten 10 gange jobskabelsesgraden for investeringer i fossile brændstoffer.

Læs mere om fonden og ansøg om et legat via globalebafund.org.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø