Ny formand for Klimarådet – ingen fyring, understreger minister

Få dage efter offentliggørelsen af en kritisk rapport om regeringens klimapolitik, har selvsamme regering meldt ud, at Klimarådet skal have ny formand. Oppositionen er kritisk, men klimaministeren afviser enhver sammenhæng.

Klimarådets snart forhenværende formand, Peter Birch Sørensen, ville gerne være fortsat på posten, men regeringen har fundet det passende at ansætte en ny formand pr. 1. december. Foto: Anders Kampmann.

28.11.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Uden direkte at henvise til rådets analyse, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V) i en pressemeddelelse fra ministeriet, at det er ”… volapyk at påstå, at regeringen reducerer tempoet i den grønne omstilling.”

Pressemeddelelsen argumenterer videre for, at den fremsatte kritik ’bygger på en række fejlslutninger’, og at forbigåelsen af landbruget i energiudspillet, et af de store kritikpunkter fra Klimarådet, bunder i, at ’teknologierne enten ikke [er] modne, relativt dyre, eller også findes de ikke endnu’, som det hedder.

I går, tirsdag d. 27. november, meddelte Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet så, at Klimarådets nuværende formand, Peter Birch Sørensen, pr. 1. december vil blive afløst af Peter Møllgaard, der er professor og dekan ved Maastricht University School of Business and Economics, samt tidligere medlem af Energikommissionen, der kom med anbefalinger til fremtidens energipolitik forud for netop regeringens energiudspil.

I en anden pressemeddelelse fra ministeriet udtrykker både den afgående og kommende formand samt ministeren tilfredshed med skiftet. I oppositionen ser man imidlertid knap så rosenrødt på situationen, beretter Information. På den anden side af Folketingssalen er opfattelsen ifølge avisen således nærmere, at regeringen forsøger at lukke munden på en kritiker.

”Det ser ud, som om man ikke kan lide at have en vagthund i nakken, som kommer med kritik af en. Klimarådet har jo adskillige gange sagt ærligt, at Danmark ikke er på rette vej med de initiativer, der bliver lagt frem fra regeringens side”, siger klimaordfører for De Radikale, Ida Auken, til Information.

Fra Socialdemokratiet siger klimaordfører Jens Joel, at han ikke kan finde faglige begrundelser for at udskifte Klimarådets formand, ”… og i det lys ligner det jo mest af alt en politisk fyring”, som han siger til avisen.

Selv hos regeringspartneren De Konservative er man kede af udskiftningen af Peter Birch Sørensen som partiets politiske ordfører, Anders Johansson, overfor Information kalder ”en vigtig og kompetent stemme i klimadebatten”, som han gerne have set fortsætte.

Ingen sammenhæng med rapport
Det havde Peter Birch Sørensen også selv.

”Jeg ville gerne have fortsat som formand et stykke tid endnu, hvis man havde ønsket det, men ministeren valgte at udpege en anden formand, hvilket han naturligvis er i sin gode ret til,” siger han til Information.

Netop det forhold fremhæver Lars Chr. Lilleholt da også, samtidig med at han afviser enhver form for sammenhæng mellem sidste uges rapport og udskiftningen på formandsposten.

Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V) afviser en hver sammenhæng mellem skiftet på Klimarådets formandspost og rådets rapport fra sidste uge, der rettede en skarp kritik af regeringens klimaambitioner. Foto: EFKM/www.jeppebnielsen.com.

”Nej. Det har ingen sammenhæng med den diskussion. Som i overhovedet ingen. Uanset om der var kommet en rapport fra Klimarådet i sidste uge, så var der sket et skifte på formandsposten. Det har ingen sammenhæng med det”, siger han til Information.

Ministeren svarer ikke direkte på avisens spørgsmål om, hvorvidt han var bekendt med Peter Birch Sørensens ønske om at fortsætte på posten, men peger i stedet på, at han blev udpeget af den tidligere regering, og at man i den nuværende derfor finder det passende at vælge en ny.

”Klimarådet er et uafhængigt organ, og det skal det også være fremadrettet. Det skal have mulighed for at kommentere på de ting, der er. Men det er også oplagt, at når jeg som minister har muligheden for at udpege, selvfølgelig kigger på, hvem der er mest oplagt til at løse opgaven, når der er gået en firårig periode”, siger Lars Chr. Lilleholt til Information.

Den forklaring stiller man sig dog ikke tilfreds med i Alternativet, hvor politisk leder Uffe Elbæk undrer sig over forløbet og af samme årsag vil have uddybende snak med Lars Chr. Lilleholt, ligesom man lægger op til en ændring af selve udskiftningsprocessen, som ministeren hentyder til.

Læs også: Flere klimaforskere slår alarm

”Derfor tager vi nu sagen op med ministeren. Han skal selvfølgelig have mulighed for at give sin udlægning af sagsforløbet. Men det ser umiddelbart problematisk ud. Og så er det måske også på tide med en diskussion af, at formanden for et uafhængigt klimaråd udpeges af klimaministeren, hvis det er sådan her, det håndteres,” siger Uffe Elbæk til Information.

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

06.08.2025CSR.dk

”Svært at bevisføre”: Klimaretssager mod virksomheder ventes også at ramme Danmark

17.07.2025BSR

Sponseret

How Foresight Can Enhance Strategic Resilience in a Time of Turbulence

24.06.2025CSR.dk

EU-Kommissionen vil droppe krav mod greenwashing

05.06.2025BSR

Sponseret

Advancing a People-Centered Approach to Sovereign Debt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup