Ny forskning: Vi kan stadig nå at redde Kloden

Ny forskning tyder på, at vi kan udlede betydeligt mere CO2 end først antaget for at overholde Paris-aftalens målsætning om at holde den globale opvarmning under 1,5 grader. Det betyder dog ikke, at vi kan sætte farten i den grønne omstilling ned.

Selvom ny forskning kan tyde på, at vi kan udlede betydeligt mere CO2, betyder det ikke, at regeringerne skal forholde sig afslappet til klimapolitikken, vurderer Richard Miller. Arkivfoto..

27.09.2017

CSR.dk

Ifølge ny forskning kan noget tyde på, at menneskeheden stadig kan udlede betydeligt mere CO2 og samtidig holde den globale opvarmning under 1,5 grader, som er målsætningen i den internationale klimaaftale fra Paris.

De 1,5 grader er et vigtigt mål, da det er afgørende for nogle af østaterne i Stillehavets overlevelse. Hidtil har man regnet med, at muligheden vil gå endegyldigt tabt efter 4-5 års udledninger på det nuværende niveau.

Nu viser nye beregninger, der er offentliggjort i Nature Geoscience, imidlertid, at der er plads til omkring 20 års udledninger på det nuværende niveau i det såkaldte CO2-budget, skriver Politiken.dk.

Læs også: Nu bruger vi flere ressourcer, end Jorden har til rådighed

Målsætning er endnu ikke en geofysisk umulighed
Holder de nye beregninger stik, vil det stadig være muligt at holde opvarmningen under 1,5 grader:

”Beregningerne tyder på, at målsætningen endnu ikke er en geofysisk umulighed”, slår Richard Miller, der er artiklens hovedforfatter, fast i sin præsentation af resultaterne.

Det kræver imidlertid, at regeringerne forpligter sig til at gå både længere og hurtigere frem, end de hidtil har lovet, skriver Politiken.dk.

Udledningerne af drivhusgasser skal nemlig toppe allerede næste år eller senest i 2019 og derefter falde drastisk år for år, så de kan gå i nul om senest 40 år:

”Der er helt sikkert ikke plads til at slappe af i klimapolitikken. Tværtimod giver det et incitament til at styrke klimapolitikken ved først givne lejlighed, hvis regeringerne mener målsætningen om 1,5 grad alvorligt”, siger Richard Miller ifølge Politiken.dk.

Læs også: Forskere advarer: Massedød blandt dyrearter

Minimal forskel på faktisk målinger og forudsigelser
Kernen i de nye beregninger er, at den globale opvarmning ikke er gået så hurtigt, som modellerne hidtil har forudsagt. De første 13 år af dette årtusinde har således været usædvanligt kolde, og den forventede globale opvarmning udeblev.

I det store billede er der imidlertid ikke noget i vejen med klimamodellerne. Forskellene på de faktiske målinger og modellernes forudsigelser er nemlig ganske små.

Men netop når man regner på 1,5-gradsmålsætningen, der er temmelig tæt på, får meget små udsving meget stor betydning for CO2-budgettet, forklarer Richard Miller og Myles Allen, der er professor i geosystemer på University of Oxford, i en blog på The Guardian:

”Vi vidste, at resultaterne ville være kontroversielle, eftersom tidligere forudsigelser pegede på, at det ville være umuligt at nå målsætningen. Vores klimastudie understregede, at det er vigtigere end nogensinde at tage store skridt for at nå Paris-målsætningen om 1,5 grad, men noget af mediedækningen giver det modsatte indtryk”, skriver de.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online