Ny forskning: Vi kan stadig nå at redde Kloden

Ny forskning tyder på, at vi kan udlede betydeligt mere CO2 end først antaget for at overholde Paris-aftalens målsætning om at holde den globale opvarmning under 1,5 grader. Det betyder dog ikke, at vi kan sætte farten i den grønne omstilling ned.

Selvom ny forskning kan tyde på, at vi kan udlede betydeligt mere CO2, betyder det ikke, at regeringerne skal forholde sig afslappet til klimapolitikken, vurderer Richard Miller. Arkivfoto..

27.09.2017

CSR.dk

Ifølge ny forskning kan noget tyde på, at menneskeheden stadig kan udlede betydeligt mere CO2 og samtidig holde den globale opvarmning under 1,5 grader, som er målsætningen i den internationale klimaaftale fra Paris.

De 1,5 grader er et vigtigt mål, da det er afgørende for nogle af østaterne i Stillehavets overlevelse. Hidtil har man regnet med, at muligheden vil gå endegyldigt tabt efter 4-5 års udledninger på det nuværende niveau.

Nu viser nye beregninger, der er offentliggjort i Nature Geoscience, imidlertid, at der er plads til omkring 20 års udledninger på det nuværende niveau i det såkaldte CO2-budget, skriver Politiken.dk.

Læs også: Nu bruger vi flere ressourcer, end Jorden har til rådighed

Målsætning er endnu ikke en geofysisk umulighed
Holder de nye beregninger stik, vil det stadig være muligt at holde opvarmningen under 1,5 grader:

”Beregningerne tyder på, at målsætningen endnu ikke er en geofysisk umulighed”, slår Richard Miller, der er artiklens hovedforfatter, fast i sin præsentation af resultaterne.

Det kræver imidlertid, at regeringerne forpligter sig til at gå både længere og hurtigere frem, end de hidtil har lovet, skriver Politiken.dk.

Udledningerne af drivhusgasser skal nemlig toppe allerede næste år eller senest i 2019 og derefter falde drastisk år for år, så de kan gå i nul om senest 40 år:

”Der er helt sikkert ikke plads til at slappe af i klimapolitikken. Tværtimod giver det et incitament til at styrke klimapolitikken ved først givne lejlighed, hvis regeringerne mener målsætningen om 1,5 grad alvorligt”, siger Richard Miller ifølge Politiken.dk.

Læs også: Forskere advarer: Massedød blandt dyrearter

Minimal forskel på faktisk målinger og forudsigelser
Kernen i de nye beregninger er, at den globale opvarmning ikke er gået så hurtigt, som modellerne hidtil har forudsagt. De første 13 år af dette årtusinde har således været usædvanligt kolde, og den forventede globale opvarmning udeblev.

I det store billede er der imidlertid ikke noget i vejen med klimamodellerne. Forskellene på de faktiske målinger og modellernes forudsigelser er nemlig ganske små.

Men netop når man regner på 1,5-gradsmålsætningen, der er temmelig tæt på, får meget små udsving meget stor betydning for CO2-budgettet, forklarer Richard Miller og Myles Allen, der er professor i geosystemer på University of Oxford, i en blog på The Guardian:

”Vi vidste, at resultaterne ville være kontroversielle, eftersom tidligere forudsigelser pegede på, at det ville være umuligt at nå målsætningen. Vores klimastudie understregede, at det er vigtigere end nogensinde at tage store skridt for at nå Paris-målsætningen om 1,5 grad, men noget af mediedækningen giver det modsatte indtryk”, skriver de.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn