Ny rapport sætter fokus på menneskets rolle i klimaforandringerne

Målene for økonomisk succes skal gentænkes og medregne naturen som en værdifuld faktor, konkluderer ny rapport fra FN forud for klimatopmøderne COP26 og COP-15.

22.02.2021

CSR.dk

FN har netop udgivet en ny rapport, der sætter fokus på menneskets rolle i klimaforandringerne forud for de kommende klimatopmøder COP26 og biodiversitets konventionen COP-15, der finder sted i år.

Verdensbefolkningen er fordoblet siden 1970 og den globale økonomi er femdoblet over de sidste 50 år, hvilket har tæret på naturen.

FNs generalsekretær António Guterres peger på tre områder, som han finder mest presserende: Klimaforandringer, tab af biodiversitet i dyreliv og natur og forurening.

Læs også: Biodiversitet var hovedtema på klimatopmødet ’One Planet Summit'

Rapporten estimerer at den globale opvarmning vil stige med tre grader i dette århundrede, at mere end en million plante- og dyrearter er udrydningstruede og at over 9 millioner mennesker hvert år vil dø for tidligt som følge af forurening.

”Målene for økonomisk succes skal gentænkes og medregne naturen som en værdifuld faktor. Kulstofemissioner skal beskattes, tilskud, der i dag gives til produktion af fossile brændstoffer og destruktivt landbrug, skal overflyttes til produktion af grøn energi og fødevarer, ligesom rige lande skal reducere deres kødforbrug og forbrug af vand og energi”, konkluderer rapporten.

Ifølge Inger Andersen, der er leder af FN’s miljøprogram UNEP er COVID-10 pandemien et godt eksempel på, hvordan menneskeligheden har forstyrret den naturlige orden.

- MTN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hvilke kompetencer kræver robuste forsyningskæder?

Få indsigt i fremtidens kompetencebehov i supply chain management og hvordan du kan styrke din rolle og karriere.

Dato

06.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online.

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark