Ny rapport: Verdens bestande af vilde dyr er faldet 73 procent siden 1970

På blot et halvt århundrede er naturens dyrebestande reduceret med trefjerdedele. Det dokumenterer WWF’s videnskabelige flagskibsrapport, der er udarbejdet af verdens førende forskere i biodiversitet.

Foto: Via Ritzau

10.10.2024

CSR.dk

Biodiversiteten er i dramatisk tilbagegang over hele planeten. I gennemsnit er verdens bestande af vilde dyr reduceret med 73 procent på bare halvtreds år. Det viser den omfattende videnskabelige rapport Living Planet, som er udarbejdet for WWF af Zoological Society of London.

Her har nogle af verdens førende biodiversitetsforskere undersøgt 5.495 arter i perioden 1970-2020. I gennemsnit er 3 ud af 4 vilde dyr forsvundet fra de mange tusinde bestande, som forskerne har undersøgt.

Faldet er så voldsomt, at WWF advarer om, at flere af verdens økosystemer som Amazonas’ regnskov og tropiske koralrev kan være ved at kollapse.

”Dyrene har ekstremt vigtige funktioner for opretholdelsen af økosystemer som regnskov og koralrev Når dyrene forsvinder, er det én af de vigtigste indikationer på, at naturen bevæger sig mod et kollaps. Vi har sammen med forskerne råbt op om naturkrisens eskalering i årtier, og alligevel har man tilladt situationen at komme herud, hvor én million arter er truet af udryddelse” siger Jacob Fjalland, miljøfaglig direktør i WWF Verdensnaturfonden.

Værst er tilbagegangen i klodens tropiske områder. I Sydamerika er bestandene af vilde dyr faldet med hele 95 procent siden 1970, mens tallet i Afrika er 76 procent og i Sydøstasien 60 procent. At tilbagegangen ikke er nær så dramatisk i Europa og Nordamerika betyder dog ikke, at naturen er i bedre tilstand her, men at naturen allerede var i meget dårlig tilstand, da man begyndte at monitorere udviklingen for halvtreds år siden.

Fremgang for gorilla og bison

Det er i høj grad ødelæggelse af naturområder på grund af særligt landbrug og bundtrawling, der driver tilbagegangen for verdens arter, men også klimaforandringer, overudnyttelse af naturens ressourcer og forurening påvirker bestandene negativt.

Rapporten dokumenterer dog også positive udviklinger. Det gælder for eksempel den østlige lavlandsgorilla i Uganda og europæisk bison, der begge vidner om, at det kan lykkes at vende tilbagegang til fremgang.

”Fremgangen for gorillaen og bisonen er direkte resultater af succesfuld naturgenopretning, hvor man har beskyttet og genoprettet store naturområder. Det skal vi have meget mere af, hvis vi skal vende naturkrisen. Vi har løsningerne, men de skal implementeres i stor skala, hvis de for alvor skal vende tilbagegangen,” forklarer Jacob Fjalland. 

Han peger på, at verdens lande har forpligtet sig til en naturens Paris-aftale med det mål at beskytte og genoprette 30 procent af naturen på land og i havet inden 2030. Man mangler dog globalt at levere den tilstrækkelige finansiering til biodiversitet, og det er det primære formål med dette års biodiversitetstopmøde COP16, der finder sted 21. oktober-1. november i Colombia. Her deltager WWF Verdensnaturfonden.

3 arter i tilbagegang:

Afrikansk skovelefant: Arten er kritisk truet og er gået tilbage med 62 procent på ét årti fra 2002-2011. I nationalparken Minkébé i Gabon har mangel på beskyttelse medført omfattende krybskytteri og en tilbagegang på hele 81 procent.

Ægte karette: Havskildpadden er kritisk truet, og på øen Milman ved Great Barrier Reef er der siden 1990 set en tilbagegang på 57 procent i antallet af hunner, der laver reder. Spøgelsesnet eller bifangst forbundet med fiskeri og klimaforandringer er de primære årsager til tilbagegangen.

Tucuxi-delfinen: I Amazonas lever den blot 1,5 meter lange ferskvandsdelfin Tucuxi. Siden 1990’erne er arten reduceret med 75 procent i Mamirauá-reservatet i Brasilien. Klimaforandringer er en stigende trussel mod Amazonas’ floddelfiner, og i 2023 mistede mere end 300 floddelfiner livet på grund af ekstrem varme og tørke.

3 arter i fremgang:

Østlig lavlandsgorilla i DR Congo: Siden 1996 er antallet af østlige lavlandsgorillaer i Mbeli Bai i nationalparken Nouabalé-Ndoki mere end fordoblet til 226. Selvom gorillaen er i fremgang, er bestanden stadig meget sårbar.

Europæisk bison: I 1950’erne var den europæiske bison helt forsvundet fra naturen, men i dag er der knap 7.000 i Centraleuropa. Bisonen lever i beskyttede naturområder.

Ulve-ahorn-parakit i Ny Kaledonien: Afskovning er gået hårdt udover ulve-ahorn-parakitten, men arten er i fremgang. Fra blot 600 til mere end 2.000 siden 1990’erne. Fremgangen skyldes særligt beskyttelse af fuglens reder.  

- EHS

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

21.02.2025CSR.dk

Byer må ikke sprede sig, hvis der skal være plads til fremtiden

20.02.2025CSR.dk

Danske influencere holder liv i fast-fashions overforbrug

20.02.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Votives – Et sundere og mere miljøvenligt alternativ til fyrfadslys

19.02.2025CSR.dk

Esbjerg Havn rykker tættere på CO₂-neutralitet: Svitzer vælger biobrændstof

19.02.20252030 Builders

Sponseret

Fra Ord til Handling: En Fælles Rejse Mod en Bæredygtig Fremtid

18.02.2025BWT

Sponseret

Coffee by Storm passer på miljøet – med hjælp fra BWT

18.02.2025CSR.dk

Forskere slår fast: Genbrug er ikke nok

17.02.2025CSR.dk

Energiforsyning fra sol og vind kan blive mere robust

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart